Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
István Berta
VÉDEKEZÉS AZ ELEKTROSZTATIKUS KISÜLÉSEK ELLEN

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Budapest University of Technology and Economics
electrical engineering
Doctoral School of Electrical Engineering

Thesis supervisor: István Berta
Location of studies (in Hungarian): Villamos Energetika Tanszék
Abbreviation of location of studies: VET


Description of the research topic:

Napjainkban szigorú biztonsági szabályok, intézkedések rendszerével korlátozzák az elektrosztatikus feltöltődések és a kisülések okozta technológiai problémákat, és igyekeznek kizárni a tüzek és robbanások keletkezését (ATEX). Az ipari gyakorlatban alkalmazott technológiák legnagyobb részében a veszély teljes kizárása nem lehetséges, csupán annak ésszerű korlát alá szorítása a cél.
A gyakorta fellépő tűz- és robbanásveszélyek egyik oka a légköri elektrosztatikus kisülés (villám), míg a másik ok az ipari elektrosztatikus feltöltődések miatt kialakuló kisülés. Különösen nagy veszélyt jelent a kétfázisú áramló anyagok kezelése feltöltődése, meggyulladása, berobbanása (pl. mozgó szennyezett gázok, szennyezett folyadékok, por- és permetfelhők, hibrid keverékek).
A feltöltődések és a kialakuló kisülések az információs és kommunikációs technológiákban bizonytalan működést, adatvesztést és roncsolódásokat okozhatnak. Különösen sok probléma jelentkezik a mikro- és nanotechnológiai rendszerekben.

A kutatómunka célja tipikus/kritikus feltöltődési formák, elektrosztatikus kisülések (ESD) kialakulási lehetőségének vizsgálata konkrét esetekben helyszíni és laboratóriumi mérések, laboratóriumi modellek segítségével (a gyógyszeripar, a műanyagipar, a porsilók, az autóalkatrész gyártás, a lőszergyártás területein). A veszély megítélését elméleti modellek (fuzzy hibafa analízis, szakértői rendszerek, kockázatbecslés) segítik. A legkorszerűbb rendszerekben az automatizált diagnosztika alkalmazása, szakértői rendszerek kifejlesztése nyújthat segítséget a veszélyek elhárításához. A megoldás megközelítése valójában műszaki-gazdasági optimum keresését jelenti.

A gyakorlati szakemberek munkájának segítésére, a döntés előkészítésére szakértőink a SCOUT eljárást és rendszert dolgoztak ki. A kutatási és fejlesztési feladatokat e rendszer elméleti és gyakorlati továbbfejlesztése jelenti. A veszélyes berendezés, a technológia, az üzem, illetve a gyár auditját követően a pillanatnyi helyzetre vonatkozó kockázatbecslés adja meg a pillanatnyi állapot megítélését. A javaslatban kidolgozott védekezési módok, valamint az általuk elérhető kockázat csökkenés jelenti a döntési alternatívákat. A kiválasztott védekezés megvalósítása és az új kockázat megállapítása révén ellenőrizhetjük az innovációs munka eredményességét.

Feladatok
• Az ipari elektrosztatikus feltöltődés kialakulásának vizsgálata.
• Az elektrosztatikus kisülések modellezése.
• Laboratóriumi és helyszíni mérések végzése.
• A fellépő kockázatok elemzése és számítása.
• Új védekezési rendszerek, módszerek és eszközök kidolgozása.

Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2019-01-07

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )