Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
László Dézsi
Development and application of nanomedicinal methods in order to study hypersensitivity reactions

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Semmelweis University, Budapest
theoretical medicine
Doctoral School of Basic and Translational Medicine

Thesis supervisor: László Dézsi
Location of studies (in Hungarian): Semmelweis Egyetem
Abbreviation of location of studies: SE


Description of the research topic:

A diagnosztikus vagy terápiás célra alkalmazott nanomedicinák klinikai hatékonysága nagymértékben nőtt, azonban a nanotechnológia alkalmazása új biztonsági problémákat vetett fel. Érzékeny egyedeknél már az első kezelés során jellegzetes tünetek (pl. légszomj, pulmonális hipertónia, arrhythmia, vérnyomás csökkenés) lépnek fel, sőt súlyos esetben anafilaxiás sokk, szívleállás is előfordulhat. A jelenség hátterében komplex IgG és IgM által mediált hiperszenzitivitási reakciók állnak. A komplement rendszer aktivációja kulcsszerepet játszik ezekben a folyamatokban, ezért a reakciót komplement aktivációval kiváltott pszeudoallergiának (CARPA) is nevezzük. A gyógyszerbiztonsági hatóságok (FDA, EMA) reagáltak ezekre a kihívásokra, és javasolták a hiperszenzitivitási reakciók vizsgálatát, azonban jelenleg nincs egyértelműen előírt módszer, ami a kérdésekre megnyugtató választ adna. Laboratóriumunkban közelmúltban megtörtént ilyen modellek kifejleszése, ill. ezek továbbfejlesztése jelenleg is folyik. Célkitűzéseink közé tartozik e modellek alkalmazása a CARPA mechanizmusának, valamint nanomedicinák, ill. nanotechnológiához kötődő beavatkozások vizsgálatára.

A kutatási témán belül két fő irányt kívánunk követni:

1. A CARPA kísérleti vizsgálatára nagy érzékenységénél fogva többnyire a sertés modellt használják. A tünetek nagyon hasonlóak az emberéhez, és alacsony hatóanyag-dózissal kiválthatók. Emellett azonban a gyógyszerfejlesztők és a kutatók részéről egyszerűbb és olcsóbb modellekre is igény van. Erre a célra a rágcsáló modellek, így a patkány és az egér modell is alkalmasnak látszanak. Mivel a patkány és az egér kevésbé érzékeny, mint a sertés, ezért itt magasabb dózisok alkalmazása szükséges.
Vizsgálataikban, malacban, patkányban és egérben is kimutattuk, hogy liposzómás nanokészítmények beadása után a CARPA-ra jellemző minden keringési és hematológiai reakció megfigyelhető, ezzel párhuzamosan a komplement rendszer is aktiválódott, és egyéb keringésre ható mediátorok (pl. tromboxán) is felszabadultak. Megállapíthatjuk, hogy ezek a módszerek mind a CARPA mechanizmusának vizsgálatára, mind biztonsági tesztek elvégzésére alkalmasak. Modelljeinkben más, pl. vas-oxid tartalmú nanorészecsék (SPIONok) viselkedését is tanulmányozzuk.

2. Módszereinkkel humán beavatkozások folyamatait is fel kívánjuk deríteni. Végstádiumú veseelégtelen betegeket vesepótló kezeléssel, pl. krónikus hemodialízissel (HD), illetve vesetranszplantációval lehet életben tartani. A HD kezelés során akut, életveszélyes hiperszenzitivitási reakciók alakulhatnak ki, melyek oka ismeretlen. A dialízis kezelés alatt jelentkező reakciók a kezelés bármelyik szakaszában előfordulhatnak. Az ilyen betegek immunrendszere csökkent működésű, valamint fokozott spontán hisztamin felszabadulás, és komplement aktiválódás jellemzi. Súlyos anafilaxiás reakció esetén a HD kezelést azonnal fel kell függeszteni.
A dialízis során kialakult reakciók hasonlítanak a CARPA reakció során megfigyeltekhez. Ez utóbbi lehetséges szerepének tanulmányozására egyedülállóan új, kombinált HD és CARPA módszert fejlesztettünk ki malacokon. A HD kezelést a humán protokollnak megfelelően, dialízis készülékkel végeztük. A dialízis kezelés alatt jelentkező reakciók feltérképezése alapvető fontosságú. Az extrakorporalis rendszer kiváltotta reakciók vizsgálatára állatkísérletes modelleket lehet alkalmazni, melyek segíthetnek a dialízis reakciók patomechanizmusának megismerésében, és a lehetséges terápia megközelítésében


Deadline for application: 2019-02-09


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )