Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Nehezen mérhető izotópok meghatározása kis és közepes aktivitású radioaktív hulladékokból

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: University of Pannonia
material sciences
Chemical Engineering and Material Sciences Doctoral School

Thesis supervisor: János Somlai
co-supervisor: Péter Völgyesi
Location of studies (in Hungarian): Pannon Egyetem, Radiokémiai és Radioökológiai Intézet
Abbreviation of location of studies: PE


Description of the research topic:

A kis és közepes aktivitású radioaktív hulladékokban található radionuklidok meghatározása bizonyos nuklidcsoportok esetén komplikált feladat. Ezeket az izotópokat nevezi a nemzetközi irodalom nehezen mérhető izotópoknak. Ide tartoznak többek között a H-3, C-14, Sr-90, Tc-90 (béta sugárzók), Fe-55 és Ni-63 (lágy röntgen sugárzók) és a transzurán elemek. Ezeket az izotópokat használják az iparban: például a Fe 55 öt és Ni-63-at az űrkutatás és a haditechnika energia forrásként, a C-14-et, S-35-öt, Se-75-öt illetve I 129-et a biológiai kutatások során. A radionuklidokat jelenleg külön eljárással, például reaktorban állítják elő, viszont radioaktív hulladékokból történő újra hasznosításuk még nem elterjedt technika.

A kutatómunka során a Jelöltnek a következő feladatokat kell megoldani:
1. Az ismert radiokémiai elválasztási módszerek irodalmi feldolgozása, és a laboratóriumi gyakorlat megszerzése.
2. Olyan módszereket fejlesztése, amelyek a nehezen mérhető izotópok kémiai elválasztását lehetővé teszik nagy műszeres (pl. HPLC) vizsgálat után különböző radiokémiai módszerekkel. Jelenleg HPLC oszlopokon történő rutinszerű elválasztás nincs a gyakorlatban ezekre az izotópokra. A hagyományos módszerek során használt gyanták oszlopokba tölthetők, a készülékek pedig képesek az eddiginél nagyobb hatásfokkal és szelektíven végezni a szeparációt.
3. A kis és közepes aktivitású hulladékokban található nehezen mérhető izotópok radiokémiai karakterizálásának rutinszerű megoldása minél hatékonyabb módszerekkel. Ezeknek az elemeknek a kvalitatív és kvantitatív meghatározása külön radiokémiai és méréstechnikai módszereket igényel, illetve elválasztás után lehetséges a további felhasználásuk.

A kutatási téma előzményei:
A nemzetközi irodalomban a nehezen mérhető izotópok meghatározása érdekében a leggyakrabban a scaling-faktorok bevezetésével korrelációt próbálnak találni a könnyen és jól mérhető, illetve a nehezen mérhető radionuklidok jelenléte között. Ebben a módszerben kulcs izotópokat (könnyen mérhető izotópok: Cs-137, Co-60, Ce-144) határoznak meg, és egy matematikai modell segítségével számolják ki a mintában található nehezen mérhető izotópok mennyiségét, azonban nem végeznek speciális elválasztási műveleteket.

Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2018-08-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )