Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Dávid Murányi
Viktor Markó
Levéltetvek (Hemiptera: Aphididae) fajösszetétele és szabályozása ökológiai almaültetvényekben

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Hungarian University of Agriculture and Life Sciences, Gödöllő
plant breeding and botany
Doctoral School of Horticultural Sciences

Thesis supervisor: Viktor Markó
co-supervisor: Dávid Murányi
Location of studies (in Hungarian): Rovartani Tanszék
Abbreviation of location of studies: RT


Description of the research topic:

A Dysaphis devecta levéltetű faj az alma kártevője, mely a leveleken jellegzetes, piros színű levélgubacsot képez (Szalay-Marzsó, 1989). Számos, hozzá morfológiailag nagyon hasonló, rendkívül nehezen elkülöníthető faj szintén gubacsképzőként jelenik meg az alma levelén, ezek azonban, a D. devecta populációival ellentétben, tavasz végén másodlagos tápnövényre váltanak (Szalay-Marzsó, 1989; Stekolshchikov és Lobanov, 2004).
A PhD munka célja a fajkomplex taxonómiai problémáinak tisztázása, azaz a fajok morfológiai alapú elkülönítésének biztos alapokra helyezése, valamint a taxonómiai munkával párhuzamosan az egyes fajok hazai elterjedésének és gyakoriságának feltérképezése. Az integratív taxonómiai vizsgálat magában foglalja a hazai populációk morfológiai bélyegeinek összehasonlító vizsgálatát, mitokondriális CoI génszekvenciáik összehasonlító elemzését, valamint tápnövény spektrumuk és életmenetük vizsgálatát.
A hazai eredmények összehasonlító értékelése nemzetközi kooperációban valósul meg, a csoport taxonómiai és ökológiai kutatásával jelenleg orosz és litván kollégák foglalkoznak (Basilova és Rakauskas, 2012).
A hangyák szoros mutualista kapcsolatban állnak a mirmekofil levéltetvekkel (Tegelaar és mtsai., 2012; Nagy és mtsai., 2015). Védik a levéltetűtelepeket az afidofág természetes ellenségekkel szemben, ami kulcsszerepet tölt be számos levéltetűfaj felszaporodásában. A gyökértetvek, szemben a növények talajszint fölötti részein károsító egyéb levéltetvekkel, a hangyakolónián belül biztosítanak szénhidrát forrásokat a hangyáknak (Sudd, 1987; Ivens és mtsai., 2012). Ebből következően azok a hangyakolóniák, melyek gyökértetveket nevelnek, kevésbé látogatják a talajszint fölött található mirmekofil levéltetűtelepeket, mint azok, melyekből a gyökértetvek hiányoznak. A gyökértetvek tehát a kártevő levéltetvekkel versenyezhetnek a hangyák által biztosított védelemért. Ez a kompetíció lehetőséget adhat arra, hogy az almaültetvényekben, az ökológiai növényvédelem részeként, úgy alakítsuk ki az aljnövényzetet, hogy az segítse a gyökértetvek felszaporodását, a hangyák talajszinten tartását és ezen keresztül a kártevő levéltetvek (Aphis spp., Dysaphis spp.) természetes szabályozását (Stewart-Jones és mtsai., 2008; Nagy és mtsai., 2015). A doktori munka további célja tehát a gyomnövényeken élő gyökértetű-fauna feltárása, az almaültetvényekbe telepíthető tápnövény és gyökértetű fajok kijelölése, illetve indirekt levéltetű-korlátozó szerepük tisztázása.

Irodalom
 Basilova, J., Rakauskas, R., 2012. Phylogenetic relationships of Dysaphis pyri (Boyer de Fonscolombe) and Dysaphis reaumuri (Mordvilko) (Hemiptera, Sternorrhyncha: Aphididae): COI and EF-1α evidence. Organisms Diversity and Evolution 12, 197–204.
 Nagy, C., Cross, J.V., Markó, V., 2015. Can artificial nectaries outcompete aphids in ant-aphid mutualism? Applying artificial sugar sources for ants to support better biological control of rosy apple aphid, Dysaphis plantaginea Passerini in apple orchards. Crop Protection 77, 127–138.

Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2018-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )