Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Néhány történelmi lófajtánk populáció-genetikai értékelése

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: University of Debrecen
animal husbandry
Doctoral School of Animal Science

Thesis supervisor: János Posta
Location of studies (in Hungarian): DE MÉK, Debrecen, Böszörményi út 138.
Abbreviation of location of studies: A/141


Description of the research topic:

Magyarországon igen gazdag a szakmai múlt a lótenyésztés területén. Az egykor teljesítményében is híres, mára történelmi lófajtáink megnevezéssel illetett, Mezőhegyesen és Bábolnán kitenyésztett nóniusz, furioso-north star, gidrán és bábolnai (időközben shagya arabként elfogadott) arab ésszerűségi és ésszerűtlenségi okok sorából következően veszélyeztetett génvédelmi kategóriába került. A világon, a genetikai diverzitás megőrzésének szükségessége miatt felerősödött a régi háziállatfajták védelme, de a fent említett fajták megmaradt egyedei között a megváltozott értékrendben és hasznosítási körülmények között szép számmal akadnak nemzetközi összehasonlításban is figyelemre méltó teljesítményre képes egyedek. Ezeknek a fajtáknak a génvédelem szabályai szerinti tenyésztése esetén van esély a következő évtizedekre való átmentésére akkor, ha feldolgozásra kerül végre populációgenetikai állapotuk.
A felsorolt fajták mindegyikénél a pontos származásvezetés rendelkezésre áll, de némelyik esetében a kitenyésztési időpontjára eső alapítókra való visszavezethetőség már kérdéses. Esetenként idegen fajták bekeresztezése is előfordult. Az elszenvedett palacknyak-hatás miatt akár érdemleges lehet a rokontenyésztettség mértéke, de a zárt törzskönyvük következtében a beltenyésztés ténye nem kérdés, a mértéke viszont nem ismert.
A kutatási téma keretében sort kell keríteni az alapító ős kérdéskörének tisztázására, génmegőrzés-genetikai és populációgenetikai értelemben egyaránt. Nem ismert az egyes fajták effektív populáció-létszáma, aminek feltárása alapvetően megváltoztathatja az eddigi tenyésztéstechnikát. E kérdéskör tágabb értelmezésében tisztázásra vár a beltenyésztés és rokontenyésztés mértékének kimutatása. A tenyésztés továbbvitele, a rokontenyésztés maximális kerülésének igényével fellépő fajtafenntartás/genetikai diverzitás-védelem megkívánja a generációs intervallum kérdéskörének tisztázását is.
Miután a fajták mindegyike, de nem eltérő módon, talán többször is elszenvedte a palacknyak-hatást, de immigrációra is sort került, sajnos a pedigré-teljesség, és az idegen gének arányának mértéke is kérdéses, ami ugyancsak kutatási szempont.
A téma szinte minden részterületen új kutatási eredménnyel kecsegtet és bátran állítható, hogy nemzetközi érdeklődésre tarthat számot.

Required language skills: angol
Recommended language skills (in Hungarian): német, lengyel vagy orosz
Further requirements: 
Elsősorban a biológiai tudományok iránt érdeklődő, elkötelezett matematikus hallgató jelentkezését várjuk, de agrármérnökök, genetikusok is szóba kerülhetnek, ha kellően jártasak a felhasználói szintű informatikai ismeretekben.

Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2017-12-08


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )