Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
András Nemeslaki
A kormányzás és a közigazgatás digitális transzformációja:társadalom, technológia és innováció

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: National University of Public Service, Budapest
public administration
Doctoral School of Public Administration Sciences

Thesis supervisor: András Nemeslaki
Location of studies (in Hungarian): Nemzeti Közszolgálati Egyetem
Abbreviation of location of studies: NKE


Description of the research topic:

A 2014-2020-as időszakban a Közigazgatási és Közszolgáltatás Fejlesztési Operatív Program (KÖFOP) keretében közel 300 milliárd Ft értékű fejlesztésre nyílik lehetőség a magyar állam működésének modernizálására. Ha ehhez, azokat a forrásokat is beszámítjuk, amelyek nem címkézetten a közigazgatást célozzák, pl. a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programot (GINOP), a Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Programot (VEKOP) vagy akár más operatív programokat, akkor könnyen beláthatjuk, hogy a következő öt évben olyan lehetőségek állnak a magyar állam fejlesztése előtt, amelyekre 2020 után források vonatkozásában nem lesznek. Ezen programok szinte mindegyikének kulcs elme az IKT; az alkalmazások elterjesztése, a hatékonyság és versenyképesség növelése, az állampolgárokat és vállalatokat érintő adminisztratív terhek csökkentése, illetve azoknak a képességeknek és ismerteknek a fejlesztése, amelyek az IKT befogadást – a digitális szakadékok csökkentését – lehetővé teszik.

Az IKT állam működésére gyakorolt hatásának vizsgálata tudományelméleti szempontból is jelentős. Az internet radikális átformáló hatása (disruptive innovation) az 1990-es évek közepétől egyre több iparágon söpört végig, teljes mértékben átalakítva azok szerkezetét és működési modelljét. A médiaipar, a járműipar, a közlekedés, a kiskereskedelem, a turizmus, az oktatás, az egészségügy, felismerhetetlenségig átalakult az elmúlt 25 évben; az IKT megváltoztatta az értéktermelés folyamatait, a szereplők érdekviszonyait, a termékek és szolgáltatások jellegét, és a foglalkoztatáshoz szükséges képességeket és ismereteket. Az információs gazdaság működésének illetve a jólét növelésének egyre szembetűnőbb szűk keresztmetszete a hiányosság az állam működésének átgondolásában az információs kornak megfelelően. A technológia illetve a techno-gazdasági paradigmák vizsgálata a közigazgatás-tudomány perifériáján húzódnak, ezzel számos jelenség és narratíva megértése nehéz az állam változó szerepével, a társadalomhoz és gazdasághoz való viszonyával kapcsolatban. A tudomány-technika elméletek köre (Science Technology Studies) egyike azoknak a transz-diszciplináris irányoknak, amelyek az államtudományt meg tudják erősíteni, relevánssá tudják tenni a modern kihívásokkal szemben, sőt más tudományokkal szemben való hozzáadott értékét is ki tudják alakítani (pl. a jogtudományhoz, politikatudományhoz vagy gazdálkodás-tudományhoz viszonyítva).


Deadline for application: 2018-02-01


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )