Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Szabolcs Rózsa
Kéregmozgások meghatározása GNSS és műholdradar-interferometriai mérések szélsőpontosságú együttes alkalmazásával

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Budapest University of Technology and Economics
earth sciences
Pál Vásárhelyi Doctoral School of Civil Engineering and Earth Sciences

Thesis supervisor: Szabolcs Rózsa
Location of studies (in Hungarian): BME Általános és Felsőgeodézia Tanszék
Abbreviation of location of studies: EOAF


Description of the research topic:

Az elmúlt évtizedekben a globális navigációs műholdrendszerek (GNSS) alkalmazása előtérbe került a kéregmozgások meghatározása során is, hiszen a permanens állomások folyamatos észleléseinek köszönhetően ma már kellően hosszú koordináta-idősorok állnak rendelkezésünkre a földfelszín abszolút értelmű deformációinak meghatározására.
A GNSS technika nagy hátránya azonban, hogy csak egy-egy pontban végezhetünk észleléseket, így nagyobb felületeken kialakuló deformációk meghatározása (pl. poszt-szeizmikus deformációk, antropogén hatások) nem végezhető el kellő részletességgel. Ezen a téren az elmúlt évek műholdradar missziói hoztak áttörést, hiszen a különböző időpontokban végzett műholdradar észlelésekből megállapítható a földfelszín relatív deformációja. A két rendszer integrálásával – mindkét módszer előnyeit kihasználva – nagy pontosságú abszolút értelmű és térben is részletes vertikális elmozdulás-értékeket kaphatunk a földfelszínről. Az így kapott deformációtérképek felhasználhatók a veszélyes üzemek geodéziai monitorozására, ezáltal az ipari katasztrófák megelőzésére.
A PhD témakiírásban kidolgozandó feladatként a jelölt:
- Az ESA Sentinel-1 műhold adatainak felhasználásával a jelölt megvizsgálja a műholdradar észlelések felhasználhatóságát a földfelszín deformációinak meghatározására.
- Mivel a műholdradar interferometria pontossága függ a műhold és a földi szórópont távolságmérésének pontosságától, ezért elengedhetetlen a jelek terjedését késleltető hatások ismerete. A levezetett deformáció-értékek pontosságának növelése érdekében új modelleket vezet le numerikus időjárás előrejelző modellekből az atmoszférikus fázisösszetevő nagypontosságú meghatározása érdekében.
- Permanens állomások GNSS észleléseinek tudományos igényű feldolgozásával a jelölt összehasonlítja a műhold-radar interferometriával kapott eredményeit, elvégzi utóbbi pontosság-vizsgálatát.
- Matematikai eljárást dolgoz ki a GNSS mérések és a műholdradar interferometriai észlelések szabatos integrált feldolgozására annak érdekében, hogy a GNSS nagymértékű abszolút pontosságát, ki lehessen terjeszteni a térben. Megvizsgálja a kifejlesztett eljárást az Integrált Geodéziai Alaphálózat fejlesztése és fenntartása szempontjából.


Deadline for application: 2016-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )