Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Gyors módszerek fejlesztése α -bomló radioizotópok meghatározására környezeti mintákban

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Eötvös Loránd University, Budapest
chemistry
György Hevesy Doctoral School of Chemistry

Thesis supervisor: Nóra Vajda
Location of studies (in Hungarian): Radanal Analitikai Izotóptechnikai Kft. és MTA Energiatudományi Kutatóközpont
Abbreviation of location of studies: MTA


Description of the research topic:

Környezetünkben természetes és mesterséges eredetű α-bomló radioizotópok egyaránt nagy számban fordulnak elő. Az előbbiek általában ősi terresztriális/földi eredetűek, ide tartozik az urán és a tórium több izotópja valamint a természetes bomlási sorok tagjai mint a rádium, a polónium nuklidjai. A mesterséges eredetű α -bomló izotópok főleg a hasadóanyagok magreakcióiban keletkező aktiválási, transzmutálási termékek, mint a plutónium, az amerícium, melyek az atombomba robbantások és a nukleáris létesítmények balesetei során kerültek ki a környezetbe jelentős mértékben hozzájárulva a globális radioizotóp szennyezéshez. Az α -bomló radioizotópok általában nehezen mérhetőek, mert az α -sugárzás rövid hatótávolsága miatt csak megfelelően vékony (általában 100 µm-nél vékonyabb) mintából juthat el a detektorba. Ezért az α -sugárzó izotópok meghatározását bonyolult és időigényes minta előkészítés előzi meg. Baleseti helyzetben különösen fontos, hogy a radiokémiai eljárás egyszerű és gyors legyen.
A PhD dolgozat célja olyan elválasztási eljárások fejlesztése, melyekkel relatíve egyszerű és gyors minta előkészítés után meghatározható α -spektrometriás módszerek a környezetben előforduló, dozimetriai és radioökológiai szempontból fontos több hosszú felezési idejű radioizotóp: az urán (238U, 235U, 234U), a tórium (232Th, 230Th, 228Th), a rádium (226Ra), a polónium (210Po), a plutónium (239,240Pu, 238Pu), az amerícium (241Am), illetve az ú.n. összes α -aktivitás.
Vízminták esetében vizsgálni kívánjuk az egyes nuklidok koncentrálási lehetőségeit specifikus adszorbensek, ioncserés és extrakciós kromatográfiás gyanták (ioncserélők, Dipex, DGA, MnO2 gyanták) és ezek kombinációinak alkalmazásával. Talaj és üledék minták esetében gyors feltárási módszereket kívánunk fejleszteni a különböző mátrix típusokra (ömlesztés borátokkal, piroszulfátokkal), majd a vízmintára kidolgozott koncentrálási technikákat kívánjuk alkalmazni. Megvizsgáljuk a különböző α -forrás készítési eljárások (elektrolízis, mikrocsapadékos leválasztás, szerves szcintillátorral való elegyítés) alkalmazhatóságát a felsorolt nuklidok egyedi és együttes feldolgozása szempontjából.
A jelölt a PhD munka során megismerkedik az α - és γ-spektrometriás és a folyadék-szcintillációs méréstechnikával, radiokémiai elválasztási eljárásokat fejleszt modell-közeggel és tesztel standard referenciaanyagok elemzésével.

Required language skills: angol
Further requirements: 
vegyész-, bio-, környezetmérnöki vagy vegyész MSc diploma
affinitás a gyakorlati kémiai munkához
alapfokú sugárvédelmi ismeretek

Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2015-05-29

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )