Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
György Schneider
A klinikai mintákból izolált Klebsiella törzsek virulencia faktorainak vizsgálata

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: University of Pécs
theoretical medicine
Doctoral School of Basic Medicine

Thesis supervisor: György Schneider
co-supervisor: Zoltán Tigyi
Location of studies (in Hungarian): PTE ÁOK Pécs, Szigeti u. 12.
Abbreviation of location of studies: ÁOK


Description of the research topic:

Klebsiellák (K. pneumoniae, K. oxytoca) Gram negatív opportunista patogén baktériumokként vannak számon tartva. Ennek megfelelően leggyakrabban a kórházi tartózkodás alatt okoznak sokszor életveszélyes fertőzéseket. A magyar statisztikák szerint is a Gram negatívok között az első 3 helyen van gyakoriságban. Az elmúlt 15 évben a Délkelet-Ázsiában majd később a világ több pontján is izoláltak magasabb patogenitással rendelkező törzseket, amelyek egészséges emberekben is okoznak életveszélyes fertőzéseket, májtályog, tüdőgyulladás stb.. Szintén az elmúlt 15 évben elsősorban a kórházi eredetű Klebsiella törzseknél a kiterjesztett spektrumú bétalaktamáz (ESBL) termelés gyakorisága többszörösére növekedett egyes estekben 40%-ot is eléri. Az utóbbi 2 évben megjelentek a Magyarországon és így a régiónkban is a Carbapenemáz termelő Klebsiella izolátumok. Vizsgálatainkat a diagnosztikai laborba bekerült és izolátumok gyűjteményén végezzük, amely folyamatosan bővül.
Vizsgálandó kérdések.
Milyen már ismert virulencia faktorokkal rendelkeznek az egyes mintatípusokból (vér, vizelet, seb, stb.) kitenyésztett izolátumok? Ezek megállapításához fenotípus (szérumrezisztencia, fimbria hordozás, vaskötő rendszerek, biofilm képzés stb.) és genotípus vizsgálatokat (allS, kfuB, irp2-1 gének stb.) végzünk, az utóbbit elsősorban polimeráz lánc reakcióval (PCR) .
Vannak-e a mintatípusokra jellemző virulencia faktor mintázatok, azaz egyesek önmagukban gyakoribbak-e vagy másokkal jellemzően egyszerre jelennek meg?
Ezek a tulajdonságok köthetőek-e valamely klón típushoz, amelyet a kromoszómális DNS pulzáló elektromos mezejű gélelektroforézissel (PFGE) kapott mintázatok alapján hozunk létre?
Az esetleges kapcsolatok fennállnak-e más molekuláris tipizálás módszerekkel kapott mintázatok esetén is pl. random amplified polymorphic DNA (RAPD-PCR), Enterobacterial Repetitive Intergenic Consensus Sequnce (ERIC- PCR), illetve ribotípizálás esetén is?
Kiválasztott csoportok esetében további pontosabb DNS szekvencia analízis is készül Multi Locus Sequence Typing (MLST) módszerrel.
Antibiotokumokra multi és polirezisztens izolátumok csoportjait is vizsgáljuk a fenti kérdéskörökben az említett módszerekkel, hogy vajon itt is érvényesül-e a tendencia, amelyet más fajok esetében már megfigyeltek, hogy a fokozott antibiotikum rezisztencia bizonyos virulencia faktorok eltűnésével párosul.

Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2023-05-19

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )