Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Artner Annamária
Nemzetközi pénzügyi rendszerek és a világgazdaság formaváltásai

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Milton Friedman Egyetem
gazdálkodás- és szervezéstudományok
Milton Friedman Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskola

témavezető: Artner Annamária
helyszín (magyar oldal): Budapest
helyszín rövidítés: Bp


A kutatási téma leírása:

A nemzetközi gazdaság fejlődésének, az áru-, tőke-, pénz- és szolgáltatás-forgalom lebonyolításának feltétele a működőképes nemzetközi elszámolórendszer, amelynek feladata a megbízhatóság és kiszámíthatóság megteremtése és fenntartása. A nemzetközi elszámolórendszerek lehetnek klíring-alapúak, épülhetnek valutakosárra, közös valutára, vagy egyéb, mesterséges elszámoló egységre. A megbízható nemzetközi pénzügyi rendszer kialakítására több kísérlet is történt (aranystandard rendszer, aranydeviza-standard rendszer, Európai Monetáris Rendszer, ecu, euró stb.). Ezek mindegyike hozzájárult az adott kor világgazdasági folyamatainak erősödéséhez, de mindegyikük fel is vetett problémákat, amelyek végül legtöbbjüket válságba sodorták majd felemésztették. Az egyes nemzetközi pénzügyi rendszerek szoros összefüggést mutatnak a nemzetközi gazdasági-politikai hatalmi viszonyokkal és ezekkel dialektikus viszonyban állva meghatározó szerepet játszanak a világgazdaság koronkénti mintázatának alakulásában.
A nemzetközi pénzügyek stabilizálásának egyik jelentős kísérelte az eurózóna, amely magán viseli a nemzetközi pénzügyi rendszer és az egyes nemzetgazdaságok eltérő fejlődéséből eredő ellenmondások jegyeit, ezért a kutatás az eurózónára külön figyelmet fordít.
Azt vizsgáljuk, hogyan hatnak az egyes pénzügyi rendszerek a bennük résztvevő gazdaságok viszonyára, versenyképességére, önállóságára és fejlődési perspektíváira és milyen szerepet játszanak világgazdaság strukturális alakulásában. Mi a dollár szerepe és milyen új elszámolási rendszerek alakulnak ki és veszik át helyét napjainkban. Mi jellemzi az eurózóna és a benne részvevő országok viszonyát és mi az eurózóna jövője.
A kutatás során feltérképezzük a nemzetközi elszámoló-, illetve valutarendszerek (árfolyammechanizmusok, kulcsvaluták, monetáris horgonyok, közös valuták, klíringrendszerek stb.) történetét, keletkezésük és széthullásuk vagy válságaik okait, a világgazdasági struktúra formálásában betöltött szerepüket, úgy gazdasági, mint politikai szempontból (gazdaság- és politikatörténeti kutatás). Áttekintjük a nemzetközi pénzpiacokkal foglalkozó elméletek történetét és vitáit a merkantilizmustól az optimális valutaövezetek legújabb variációin keresztül az átalakuló világgazdaság feltörekvő hatalmai által alkalmazott rendszerekig, és azt, hogy mindezek hogyan hatnak a világ hatalmi viszonyaira és viszont.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-08-31

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )