Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Artner Annamária
A világrendszer átalakulása – multipolaritás, nemzetállam, gazdasági-társadalmi fejlődés

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Milton Friedman Egyetem
gazdálkodás- és szervezéstudományok
Milton Friedman Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskola

témavezető: Artner Annamária
helyszín (magyar oldal): Budapest
helyszín rövidítés: Bp


A kutatási téma leírása:

Minden világrendszer egyszer túlhaladottá válik, hanyatlásnak indul majd a bifurkáló káosz szakaszába lép, amelyből előbb-utóbb egy új világrendszer születik. Napjainkban ennek az átalakulásnak vagyunk a részesei. A gazdaságmenedzsment és a szervezéstudomány e kaotikus állapotokban való helytállást, az újra való felkészülést kell szolgálja, a lakosság alapvető érdekeinek szem előtt tartásával. Kutatási témánk erre a probléma- és feladatkörre irányul.
A II. világháború után kialakult kétpólusú világrend a kelet-európai szocialista orientáció összeomlása és a Szovjetunió szétesése következtében egypólusúvá világrenddé vált, amely gazdaságilag a transznacionális vállalatok értékláncainak hálózatára, pénzügyileg a dollár dominanciájára, politikai-katonai értelemben pedig az Amerikai Egyesült Államok vezető szerepére épült. Ezt a rendszert a globális tőkemegtérülési ciklusok integráló, s egyben differenciáló hatása működtette, miközben válsághajlama nem csökkent, sőt erősödött. A 2008-as pénzügyi-gazdasági válság, a 2014-15-ben belobbant migrációs válság majd a 2020-21-es COVID-válság kitörése, kezelése és hatásai mind a rendszer immanens gyengülő válságrezisztenciáját tükrözték.
Ezt a gyengülő világrendszert már az ezredfordulótól kezdve kihívás érte elsősorban Kína gazdasági felemelkedése, a szegénység csökkentése terén felmutatott eredményei, valamint külföldi működőtőke-befektetéseinek felfutása révén. Ugyanakkor ezzel együtt más, kevésbé jelentős, de nem kevésbé ambiciózus szereplők is megjelentek a világgazdaság színpadán, és intenzifikálták egymás közötti kapcsolataikat. Új együttműködési megállapodások születtek, és a régi együttműködések bővültek (BRICS, ASEAN+, SCO, UNASUR, BRI, EAEU, INSTC stb.), amelyekben az USA és legszorosabb gazdasági-politikai szövetségesei többnyire nem kaptak helyet.
A 2022-ben kirobbant orosz-ukrán háború felgyorsította a világrendszer átalakulását. Elmélyültek a törésvonalak a Nyugat és a Kelet, illetve a kapitalista világrendszer centruma (a Globális Észak) és perifériája (a Globális Dél) között, és a Dél, illetve a Kelet számos szereplője inkább az egymással való együttműködésben keresi a kiutat a mind kaotikusabb és mindinkább bezárkózó Észak, illetve Nyugattal szemben. A világrend új struktúrája meghatározó lesz a globális problémák (klímaváltozás, szegénység, egyenlőtlenség, migráció, pandémiák stb.) kezelésének mikéntjére és megoldásuk sikereségére nézve.
Kutatásunk a multi- és transzdiszciplináris módszertannal, a gazdaságtörténet, a világrendszer-alapú gazdaságtan, a geoökonómia, a geopolitikai gazdaságtan és az összehasonlító történeti gazdaságtan eszközeit használva a következő kérdésekre keresi a választ. Mi lesz a helye Európának, az Európai Uniónak, benne Magyarországnak a most formálódó új világrendben? Milyen hazai gazdaság- és társadalompolitika, és milyen külkapcsolati és külgazdasági politika szolgálná leginkább hazánk lakosainak hosszú távú érdekeit? Milyen új szövetségek, együttműködési megállapodások születnek a világban, és hogyan viszonyuljon ezekhez Magyarország? Mik a feltételei egy kis ország túlélésének egy átalakuló világban?

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2024-08-31

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )