Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
A mesterséges megtermékenyítés etikai kihívásai

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Széchenyi István Egyetem
állam- és jogtudományok
Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola

témavezető: Szoboszlai-Kiss Katalin
helyszín (magyar oldal): Széchenyi István Egyetem, Győr
helyszín rövidítés: SZE


A kutatási téma leírása:

A mesterséges megtermékenyítés etikai, jogelméleti, orvosi és valláserkölcsi megközelítésben fontos kutatási téma. A meddőség betegség, kezelése költséges és bonyolult. A gyógyászati technikák közül az egyik leghatékonyabb a lombikeljárás, ismertebb nevén IVF (in vitro fertilizáció), alkalmazásáról az Egyészségügyi Törvény rendelkezik (1997. évi CLIV. törvény). Az IVF során a testen kívül, lombikban, azaz mesterséges körülmények között a két leendő szülő ivarsejtjeit egyesítik. A beavatkozást hosszú kivizsgálási szakasz előzi meg, amely a szülőpár mindkét tagjára kiterjed. A petesejtek testen belüli érlelése, majd kiemelése drasztikus beavatkozás. Gyógyszereket (injekcióval) juttatnak a női szervezetbe, hogy egy ciklus során ne egy, hanem több petesejt termelődjön. Ezeket a sejteket műtétileg emelik ki a szervezetből, ezt punkciós eljárásnak nevezik. A férfi ivarsejtekkel a nyert petesejteket a punkció napján Petri-csészében összeengedik, ha indokolt, a férfi ivarsejtet beinjekciózzák a petesejtekbe, hogy a sejtosztódás meginduljon, ezt biológus végzi. Az IVF során nem egy, hanem több embrió is keletkezhet. Általában egy embriót ültetnek vissza az anyaméhbe, három- vagy ötnapos, lombikban történő gondos tenyésztést követően. Ekkor az embriókat még testen kívül egy speciális inkubátorban tartják, ahol fejlődésük függvényében kerülnek az anyaméhbe vagy fagyasztásra. Az egészéges, de még nem beültetésre szánt embriókat is életben tartják, fagyasztják. A gyógyászati eljárás szigorú törvényi szabályozás mellett történik, hazánkban számos – elsősorban betegbarát – módosítás lépett életbe az utóbbi néhány évben, a már bevezetésre került módosítások ismeretében vállalkozhatunk összegzésre és reflexióink megosztására.
A humánreprodukciós ellátás 2020-as állami felügyelet alá vonása óta számos segítő szabályozás lépett életbe. A módosító rendelkezések három nagy területet érintenek, a betegellátást (a kezelésre jogosultak elérése és megtartása, szakambulanciák létesítése); a finanszírozást (a kezelés ingyenessé tétele); és az egyes terhességek elérését támogató, valamint további lépéseket támogató jogszabályi háttér kialakítását (egyetlen embrió beültetése 36 évesnél fiatalabb anyai életkor esetén).
A Nobel-díjjal jutalmazott gyógyászati módszernek köszönhetően ma a világon hat milliónál is több ember él. A lombikkezelések valláserkölcsi megítélésének vitája a téma fontosságára világított rá. 2020 óta a világon egyedülálló módon hazánkban ingyenessé vált a kezelés, továbbá a klinikákat állami hatáskör alá vonták, ennek eredményeképpen a demográfiai adatokban is változást remélhetünk. Az alábbi kutatási témákat javasolom: fagyasztásra ítélt embriók státusza, a humán reprodukciós eljárások kihívásai, a lombik kezelés története Magyarországon.


Jelentkezési határidő: 2024-12-31


2024. VII. 26.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. augusztus 1-én, csütörtökön 14.00 órakor kerül sor online formában a Webex felületén.

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )