Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Kakasi Balázs
Az alak és a méret hatása a különböző nanorészecskék toxikológiájára

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pannon Egyetem
környezettudományok
Kémiai és Környezettudományi Doktori Iskola

témavezető: Kakasi Balázs
helyszín (magyar oldal): Pannon Egyetem
helyszín rövidítés: PE


A kutatási téma leírása:

Az utóbbi évtizedekben a nanorészecskék alkalmazása robbanásszerűen terjedt el az élet számos területén. Nap mint nap találkozhatunk velük a leghétköznapibb termékek révén is, ideértve a különböző kozmetikumokat, textilipari termékeket, sportszereket, vagy a különböző elektronikai készülékeket, egyéb ipari produktumokat de fontos kiemelni az egészségügyi alkalmazásokat és gyógyszereket is.
A nanorészecskék méretükből fakadóan nagy felület/térfogat aránnyal rendelkeznek, melyek természetüknél fogva speciális tulajdonságokkal ruházzák fel őket, így nem csoda, hogy a hasznosításukban óriási potenciál rejlik. Ennek is köszönhető az utóbbi időszakban tapasztalható fokozott érdeklődés a nanorészecskékkel kapcsolatos kutatások iránt.
A téma irodalma rohamtempóban nő, azonban még mindig nagyon sok tisztázatlan kérdés van velük kapcsolatban. A vitathatatlan előnyös tulajdonságaik mellett azonban pusztán a méretükből adódóan is jelentős potenciális veszélyt hordoznak az élő szervezetekre nézve. A nanorészecskék fokozódó mértékben kerülnek ki a természetbe, pedig a környezeti és biológiai hatásaikról meglehetősen kevés információ áll rendelkezésünkre. A legfrissebb, a témával foglalkozó tudományos közlemények is rendre hangsúlyozzák a rendelkezésre álló információ szűkösségét és bátorítják a kutató társadalmat ezirányú kutatások végzésére, annál is inkább, mert az eddigi nanorészecskékkel kapcsolatos toxikológiai eredmények arra utalnak, hogy a nanorészecskék toxicitása nem minden esetben arányos a klasszikus toxikológiában alapvetésnek számító dózissal, hanem sokkal inkább a méretük, alakjuk, a felületi tulajdonságaik, kémiai összetételük és néhány további paraméter határozza meg a toxicitásukat.
A PhD munka célja egyes gyakorlati szempontból jelentős, különböző alakú és méretű nanorészecske típus komplex cito- és genotoxikológiai vizsgálatára irányul. A munka során arra a kérdésre keressük a választ, hogy az egyes részecske típusok mérete és alakja hogyan befolyásolja és milyen sejt szintű mechanizmusok révén fejti ki a potenciális toxicitásra gyakorolt hatásukat.
A munka során a doktorandusz feladatai közé tartozik a különböző anyagi minőségű, alakú és méretű ún. „0”, „1”, illetve „2” dimenziójú nanorészecskék szintetizálása, jól definiált biológiai és kémiai úton.
Ezt követően transzmissziós elektronmikroszkópiával (TEM) meghatározásra kerülnek az alapvető fizikai tulajdonságaik (méret, alak), valamint a kémiai összetételük.
A következő lépésben In vitro citotoxicitási tesztek segítségével részletekbe menően jellemzésre kerülnek a különböző humán sejtvonalakra (HepG2, A549, HCT) gyakorolt hatások. Ehhez rendelkezésre állnak flow citometrián alapuló fluoreszcens festési eljárások és ELISA alapú tesztek, melyekkel a különböző sejtparaméterekre gyakorolt citotoxikus hatások jellemezhetők, továbbá a genotoxikus hatások Comet teszttel.

előírt nyelvtudás: angol
további elvárások: 
Előképzettség biológiai, környezettudományi vagy valamely releváns szakon (MSc).

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-08-31

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )