Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Dávid Lóránt Dénes
Turizmus és körforgásos gazdaság

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Neumann János Egyetem
gazdálkodás- és szervezéstudományok
Neumann János Egyetem Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskola

témavezető: Dávid Lóránt Dénes
helyszín (magyar oldal): Neumann János Egyetem Budapest
helyszín rövidítés: NJE


A kutatási téma leírása:

A turisztikai tanulmányok különböző nézőpontokból vizsgálták a körforgásos gazdaságot, és különböző példákat mutattak be, amelyek összefonódnak és jelentősen hozzájárulnak a fenntartható fejlődéshez. Miközben a szakirodalom hangsúlyozza a körforgásban rejlő hatalmas potenciált a turisztikai ágazatban, a körforgásos gazdaság kutatásának fejlődő tendenciáinak megértésében érezhető hiányosság van.
A turisztikai tanulmányok különböző nézőpontokból vizsgálták a körforgásos gazdaságot, és különböző példákat mutattak be, amelyek összefonódnak és jelentősen hozzájárulnak a fenntartható fejlődéshez. Miközben a szakirodalom hangsúlyozza a körforgásban rejlő hatalmas potenciált a turisztikai ágazatban, a körforgásos gazdaság kutatásának fejlődő tendenciáinak megértésében érezhető hiányosság van. A turizmus szempontjából a turisztikai koncepciók szinte minden aspektusa fogékonynak tűnik a körforgásos gazdaságra, függetlenül attól, hogy a tanulmányok a turizmus fejlesztésére vagy irányítására vonatkoznak. Összefoglalva, ez a kutatás gazdagítja tudományos ismereteinket arról, hogy a körforgásos gazdaság elvei hogyan kapcsolódnak a turizmushoz. A PhD-hallgatókat az érdeklődés kulcsfontosságú területei felé irányítja, alakítva e dinamikus tudományos kapcsolat jövőbeli feltárását.

Lehetséges kutatási irányok megfogalmazása:
Alternatív megoldások alkalmazása.
Okos megoldások vizsgálata.
Kreatív eszközök felhasználása.
Innovatív beavatkozások felhasználása.
Javaslattételek a döntéshozók irányába.
Kutatási módszerek:
A fenntarthatóság, turizmus és vidékfejlesztés témájához számos kutatási módszer alkalmazható, amelyek segítségével átfogó és mélyreható megértést nyerhetünk a témáról. Ezek közül néhány lehet:
- Kvantitatív kutatási módszerek:
Felmérések és kérdőíves kutatások: Ezek segítségével meghatározhatók a turisták preferenciái, viselkedése és hozzáállása a fenntarthatósági kérdésekhez.
Adatelemzés: A rendelkezésre álló statisztikák és adatok elemzése révén feltérképezhetők a turizmus és vidékfejlesztés kapcsolatainak trendjei és hatásai.
- Kvalitatív kutatási módszerek:
Mélyinterjúk és csoportos beszélgetések: Ezek lehetővé teszik a részletes információk és érzések gyűjtését a helyi lakosság, vállalkozók és más érintett felek véleményéről és tapasztalatairól.
Észlelés és részvételi megfigyelés: A helyszínen történő megfigyelések révén feltárhatók a turizmus hatásai a vidéki közösségekre és környezetre.
Számítógépes modellezés és szimuláció:
- Gazdasági modellezés: Ennek segítségével meghatározhatók a turizmus gazdasági hatásai a vidéki területeken.
- Környezeti modellezés: Modellek segítségével becsülhetők meg a turizmus környezeti hatásai és azok hosszú távú következményei.
Komparatív elemzések:
- Nemzetközi összehasonlító kutatások: Más országokban végzett kutatások elemzése révén általánosabb megállapítások tehetők a fenntartható turizmus és vidékfejlesztés kapcsolatáról.
Bibliometriai elemzések: bibliometriai eszközökkel elemezzük a szakirodalom alakulását és a különböző innovációs rendszer-típusok egymáshoz való viszonyát.

A KUTATÁSI TÉMA KIÍRÓ LEGFONTOSABB PUBLIKÁCIÓJA A KUTATÁSI TÉMÁBAN:
1.Dávid, Lóránt; Vargáné Csobán, Katalin; Kovács, Gyöngyi; Vasa, László; Singh Manhas, Parikshat; Varga, Dorottya; Dávid, Lóránt (szerk.) (2015): Tourism Ecology: Towards a greener tourism – Buiding sustainable tourism
Saarbrücken, Germany, Lambert Academic Publishing (LAP), 315p.
ISBN: 9783659762468
2.Moaaz, Kabil; Al Fauzi, Rahmat; Mihály, Hegedűs; Bernadett Galovics; Lóránt Dénes Dávid (2024): Circular Economy and Tourism: A Bibliometric Journey through Scholarly Discourse
Journal of Circular Economy 2:1 (In press)
3.Dávid, L. D.; Dadkhah, M. (2023): Artificial intelligence in the tourism sector: Its sustainability and innovation potential
EQUILIBRIUM 18:3 pp. 609-613., 5 p.
https://doi.org/10.24136/eq.2023.019


Jelentkezési határidő: 2024-08-19

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )