Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Horváth Zoltán
Villamos forgógépek elektromágneses modellezésének továbbfejlesztése elosztott paraméterű reluktancia hálózati modell alapján

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Széchenyi István Egyetem
informatikai tudományok
Multidiszciplináris Műszaki Tudományi Doktori Iskola

témavezető: Horváth Zoltán
helyszín (magyar oldal): Széchenyi István Egyetem
helyszín rövidítés: SZE


A kutatási téma leírása:

A végeselem-módszert (röviden: FEM) széles körben használják a mérnöki tudományok számos területén. A FEM-et az 1960-as évektől kezdve alkalmazzák az elektrotechnikában, azóta az elektromágneses tervezés és elemzés legalapvetőbb eszköze.

Ez a módszer általában hosszú számítási időt és nagy számítógépes memóriát igényel, amely jelentős problémát okoz a gyakorlati használatában (akár több héten keresztül futó szimulációk is lehetségesek).

Ennek a problémának a leküzdésére az egyik lehetőség a reluktancia-hálózattal felépített analízis (röviden: RNA). Az RNA lényegében Egyenértékű Mágneskör Modellek (angolul: Magnetic Equivalent Circuit, röviden: MEC) összessége, amely a gépet mágneses reluktanciák és mágneses gerjesztések soros kapcsolásaként modellezi.

Ez a módszer a FEM-nél jóval gyorsabb megoldást kínál a villamos forgógépek elektromágneses tervezéséhez, mivel a megoldandó egyenletek száma és komplexitása jóval kisebb. Ezen felül, a villamos gépet reprezentáló hálózati modell rugalmasan bővíthető, és könnyen átalakítható a hajtásirányítás számára is jól használható gépmodellé.

Azonban, egy fontos nyitott pont az RNA alkalmazása különböző villamos forgógép típusokra. A hagyományos mágnesesen szimmetrikus gépekre (pl. aszinkron gépek, állandómágneses forgórészű szinkron gépek) már viszonylag kiforrott RNA-módszerek állnak rendelkezésre, viszont a hagyományostól merőben eltérő mágnesesen aszimmetrikus kialakítású reluktancia gépek (pl. szinkron reluktancia gépek, kapcsolat reluktancia gépek) kezelésére még nem állnak rendelkezésre megfelelő módszerek. Problémát jelent ezen géptípusoknál az állórész-öninduktivitások erőteljes nemlinearitásainak a kezelése, valamint ezeknek az egyszerre több paramétertől való függése (fázisáramok, rotor-pozíció, nyomatékszög, stb.).
A téma célja ezeknek a nehézségeknek a feloldása, és új RNA-alapú modellalkotási módszerek kutatása-fejlesztése reluktancia-típusú villamos forgógépekhez, érzékenység-vizsgálattal egyetemben, illetve az új módszerek validálása.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-08-31

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )