Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Hegedűs Attila
Halász Júlia
Csonthéjas gyümölcsfajok nemesítési alapanyagainak bővítése és molekuláris jellemzése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
növénytermesztési és kertészeti tudományok
Kertészettudományi Doktori Iskola

témavezető: Halász Júlia
társ-témavezető: Hegedűs Attila
helyszín (magyar oldal): MATE Kertészeti Növénygenetika Csoport
helyszín rövidítés: MATE


A kutatási téma leírása:

A ma ismert és termesztett kultúrnövények genetikai variabilitását a kialakulásuk (domesztikációjuk) folyamatában két, egymástól jól elkülöníthető szakasz jelentős mértékben befolyásolta. Az első a vad fajok egyedeinek kiválogatása, művelésbe vétele; a másik az utóbbi száz év során felgyorsult, célzott nemesítési programok kialakítása volt. Mind a két szakasz a genetikai háttér beszűkülését eredményezte. Miközben gyümölcsfajtáink sok fontos jellemző (pl. a termőképesség, termésméret, és -minőség) tekintetében jelentősen felülmúlják a vadon növő egyedeket, bizonyos tulajdonságok a termesztett fajtákból teljesen elvesztek, ezek, ha még léteznek, legnagyobb valószínűséggel a géncentrumok körzetében találhatók meg. Bár a mezőgazdaság számára napjainkban kétségtelenül a klímaváltozás a legnagyobb kihívás, egyes fajok természetes élőhelyeinek pusztulása, pusztítása ezeknek a hasznos tulajdonságoknak, és végső soron a fajok genetikai változatosságának végleges elvesztésével fenyeget. Jelen munkában a Prunus fajok közép-ázsiai, kaukázusi és kelet-európai területein termesztett, régi fajtáit és vadon élő egyedeit vizsgáljuk meg. A növények egy része megtalálható a soroksári génbanki ültetvényekben, illetve törökországi, marokkói, kazah és üzbég kutatók együttműködésével kerültek DNS-bankunkba vagy kerülnek begyűjtésre. Jellemezzük a vizsgált egyedek genetikai variabilitását, és felmérjük a nemesítés számára értékes tulajdonságok (önmeddőség/öntermékenyülés, PPV rezisztencia) allélkészletét, az adatokat összevetjük a fő árufajták jellemző értékeivel. Az elmúlt években számos további értékes tulajdonság (érésidő, gyümölcsszín, sav- és cukortartalom stb.) hátterében álló génjelöltek azonosítására került sor. Felmérjük ezen gének allélkészletét az általunk vizsgált növényanyagon, megvizsgáljuk, alkalmasak-e megbízható molekuláris markerek kialakítására. A kutatócsoportunk által korábban azonosított, kizárólag a csonthéjas gyümölcsfák genomjában előforduló, jelenleg is aktív FallingStones (FaSt), transzpozon kópiák jelenlétét összevetjük az elérhető genomszekvenciákkal, hogy képet kapjunk a transzpozon aktivitásáról. A molekuláris információk alapján jellemezzük a vizsgált növényanyag nemesítési értékét.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )