Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Rácz Ervin
Nem konvencionális napelemek működésének optimalizálása különböző fizikai paraméterek vonatkozásában

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Óbudai Egyetem
anyagtudományok és technológiák
Anyagtudományok és Technológiák Doktori Iskola

témavezető: Rácz Ervin
helyszín (magyar oldal): Óbudai Egyetem
helyszín rövidítés: ÓE


A kutatási téma leírása:

Napjainkban a zöld villamosenergia-termelés egyik alapvető pillére már a napelemes technológia. Jártunkban-keltünkben sokfelé látunk napelemeket telepítve villamosenergia-termelési célból. A szilícium-alapú napelemek mellett megjelentek a nem konvencionális (értsd: nem szilícium-bázisú) napelemes technológiák úgy, mint pl. a festékérzékenyített napelem cella vagy Grätzel-cella vagy a perovskite napelem cella. A Grätzel-féle cella építészeti, művészeti területeken való alkalmazása egyre nagyobb hangsúlyt kap a fenntartható építészetben is.
A festékérzékenyített napelem cellát az 1990-es években Michael Grätzel és munkatársai fejlesztették ki. Azóta már több helyen, híres egyetemek és kutatóintézetek laborjaiban folynak festékérzékenyített napelem cella területén fejlesztések. A Grätzel-cellánál fotokémiai úton történik a fény fotonjai által szállított és a közölt energia villamosenergiává történő átalakítása (kicsit „hasonlóan” a zöld növények fotoszintéziséhez). Mára már 10% feletti hatásfokkal tudnak működni e cellák. Működésük (az őket alkotó anyag, festékanyag) optimalizálása az ezirányú kutatások homlokterében áll.
A témára jelentkező és felvételt nyert jelölt első feladata a festékérzékenyített napelem cella működésének és fejlődéstörténetének megismerése lesz mélyreható irodalomkutatás révén. Ezt követően a kutatás első fő iránya a fényérzékeny anyag működésének vizsgálata lesz különböző fizikai paraméterek függvényében, mint pl. a gerjesztő fény energiája, intenzitása, spektrális összetétele, vagy a cella és környezetének hőmérséklete, a környező levegő páratartalma, stb. A vizsgálatok lefolytatását követően a cella anyaga működésének optimalizálása a fő kutatási cél a fenti környezeti összetevőkre vonatkoztatva.
Kutatási módszerek tekintetében kísérleti, elméleti és számítógépes szimulációs technikák veendőek figyelembe és számításba. Külön érdekes irány lehet a mesterséges intelligencia alkalmazása lehetőségének vizsgálata erre a célterületre nézve.


Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )