Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Hajder Levente
Szintetikus radar adat generálás önvezető jármű alkalmazásokhoz

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Eötvös Loránd Tudományegyetem
informatikai tudományok
Informatika Doktori Iskola

témavezető: Hajder Levente
helyszín (magyar oldal): ELTE IK
helyszín rövidítés: ELTE


A kutatási téma leírása:

Az önvezető autó funkcióinak fejlesztése manapság számos területen (sensor perception, fusion behavior planning, intervention) folyik párhuzamosan. Az legmagasabb szintű önvezetés elérése érdekében a járművezető helyettesítésére a járműveket különböző szenzorikus eszközök jelei, mint például a video, radar, LiDAR, gyorsulásérzékelők, giroszkópok, GPS jelek segítik a környezet leképzésében, illetve az akadályok felismerésében. Ezen inputok alapján lehetséges a jármű haladásának megtervezése és a beavatkozás.
A környezetről alkotott reprezentáció pontosságának növelése érdekében a különböző szenzorok jeleit érdemes egyesíteni, fuzionálni, melynek segítségével a különböző szenzorok előnyei a fuzionált jelben előtérbe kerülnek, míg a hátrányok adott esetekben háttérbe szoríthatóak. A szakirodalomban számos megoldás létezik a video és LiDAR/radar jelek fúziója által megvalósított környezeti reprezentációra, azonban a felhasználói esetekre adott megoldás video és radar valamint a video és LiDAR esetére még hiányos. Az önvezető funkció fejlesztéséhez szükséges ilyen adathalmaz előállítása.
A dolgozat célja egy algoritmus létrehozása, ami a video felhasználásával valóságos LiDAR/radar visszhangokat és spektrumokat is generál szintetikusan. Az így létrejövő adathalmazokat aztán az önvezető funkció szimulációjához, validációjához lehet felhasználni. A szintetikus adatok generálásához mélyhálós architektúrák (mint pl. Generative Adversarial Network GAN) használhatóak. A dolgozat célja az eredmény validálása is – vagyis, hogy az eredményül kapott pontfelhők sikeresen és kellő pontosággal reprezentálják-e a környezetet. A feladathoz nyilvánosan elérhető adatbázis (NuScenes), de a dolgozat során ipari adatforrások is felhasználhatóak. Bár a kutatás célja a modellek és algoritmusok létrehozása, a dolgozat eredménye azonban direktben is hasznosítható a futó ipari projektekben, fejlesztésekben, azaz az önvezető funkcionalitás legmagasabb szintű megvalósításához.

előírt nyelvtudás: angol
ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): magyar
további elvárások: 
SW: python (Numpy, Pandas, Matplotlib), gépi tanulás TensorFlow, SKLearn, Pytorch, Keras, optional system development: Spark
személyes készségek: proaktív, jó kommunikációs készség, együttműködő képesség csapatban, ipari és akadémiai környezetben

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )