Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Kovács András
A kozmikus háló feltérképezése: szimulációktól a legmélyebb galaxis-felmérésekig

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Eötvös Loránd Tudományegyetem
fizikai tudományok
Fizika Doktori Iskola

témavezető: Csabai István
társ-témavezető: Kovács András
helyszín (magyar oldal): ELTE Komplex Rendszerek Fizikája Tanszék és Csillagászati és Földtudományi Kutatóintézet (CSFK)
helyszín rövidítés: ELTE


A kutatási téma leírása:

A kozmológia átfogó célja annak megértése, hogy a kozmikus mikrohullámú háttérsugárzás (KMHS) anizotrópiáiban látott apró sűrűség-fluktuációk hogyan alakulnak át a ma megfigyelt bonyolult kozmikus hálózatba. A sztenderd ΛCDM (Lambda-Cold Dark Matter) kozmológiai modell figyelemre méltó magyarázó erővel bír a legnagyobb kozmikus skálákon, és egy olyan univerzum történetét meséli el amit jelenleg a sötét anyag és sötét energia dominálnak. Mégis, ez a magyarázat nem teljesen kielégítő, mert a két sötét komponens valódi természete rejtély marad. A doktori program keretében új módszereket fogunk kifejleszteni az ismeretlen sötét energia megértésére, kiváló minőségű galaxis- és kvazár-katalógusok segítségével. A hallgató meg fogja mérni a kozmikus struktúrák fejlődését extrém környezetekben fényes kvazárok által körvonalazott sűrűség-csúcsok és sötét kozmikus üregek környékén is. Részletesen fogjuk tanulmányozni, hogy a sötét energia hogyan nyújtja ki a legnagyobb kozmikus struktúrákat 300 millió fényéves skálákon, amire a KMHS hőmérsékleti- és lencsehatás-térképein másodlagos hideg/meleg foltok szolgáltatnak bizonyítékokat. Megvizsgálunk majd egy jelenleg is formálódó új hipotézist is, mely szerint a kozmológiai mérésekben megfigyelt anomáliák oka esetlegesen az Univerzum inhomogén tágulása, szemben a sztenderd modell alapfeltevéseivel. A tervezett 4 éves program fő célja döntő jelentőségű kereszt-korrelációs mérések elvégzése a KMHS és a szuper-struktúrák pozíciói között. Ehhez eddig nem vizsgált vöröseltolódás tartományokban végzünk méréseket (z > 1), ahol a sztenderd és alternatív modell jóslatok leginkább eltérnek. A kutatást megalapozó korábbi eredményeink az SDSS/BOSS, Pan-STARRS, és DES égbolt-felmérések adatai alapján kiváló pozíciót szolgáltatnak, hogy a hamarosan induló Euclid, LSST-DESC, J-PAS, és WEAVE-QSO mérésekben is vezető szerepet tölthessen majd be csoportunk, mely az ELTE és a CSFK kutatóinak együttműködésére épül. A kozmikus háló ezen új megfigyeléseinek segítségével meg fogjuk válaszolni, hogy ismeretlen fizikai effektusok, vagy esetleg szisztematikus hibaforrások árnyalják az összképet. Mindkét esetben alapvetően új tudást fogunk szerezni az Univerzumról a legnagyobb skálákon.

előírt nyelvtudás: angol
további elvárások: 
fizika mesterszakos diploma

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-31

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )