Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Koponicsné Györke Diána
Versenyképességi tényezők vizsgálata és versenyképességi modell megalkotása az Európai Unió mikro-, kis- és középvállalati szektorában

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
gazdálkodás- és szervezéstudományok
Gazdaság- és Regionális Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Koponicsné Györke Diána
helyszín (magyar oldal): Vidékfejlesztés és Fenntartható Gazdaság Intézet
helyszín rövidítés: VGI


A kutatási téma leírása:

A versenyképesség az egyik leggyakrabban használt fogalom a közgazdaságtan területén, nagyon sokféleképpen definiálják. Számos kutató foglalkozott a versenyképesség kérdéskörével, valamint a versenyképességi modellek megalkotásával.
Az ún. gazdálkodástudományi megközelítés képviselői „a megfigyelhető gazdasági folyamatok és vállalati stratégiák jellemzőit általánosítva törekednek a definíció kidolgozására és értelmezésére” (Lengyel, 2003, 180.o.). Porter szerint a vállalatok azok, akik a versenyben részt vesznek, és akik esetében versenyképességről beszélhetünk.
Botos József (2000) megfogalmazása szerint a „versenyképesség […] azt jelenti, hogy az áruk, szolgáltatások értékesítésével, adásvételével tartósan jövedelmet és nyereséget realizálok, amellyel a gazdasági jólét gyarapszik és nő a foglalkoztatottság” (Botost idézi Somogyi 2009, 30.o.).
Lengyel Imre értelmezésében is találkozunk a gyűjtő fogalom jelleggel: „a versenyképesség […] a piaci pozíció megszerzésére, megtartására és javítására való hajlamot, a piaci versenyben való helytállás képességét, az üzleti sikerességet jelenti” (Lengyel, 2000, 42.o.).
Török Ádám megfogalmazásában ezzel találkozunk: (idézi: Lengyel 2003), a „versenyképesség fogalma mikroszinten a piaci versenyben való pozíciószerzés, ill. helytállás képességét jelenti az egyes vállalatok, egymás versenytársai között, valamint makrogazdasági szempontból az egyes nemzetgazdaságok között”.
Horváth Gyula szerint a „versenyképesség […] lényegében a piaci versenyben való pozíciószerzést és tartós helytállást jelenti, a piaci részesedés és a jövedelmezőség növelését, az üzleti sikerességet. Így a különböző piacok (termék, és munkapiac stb) és a verseny (vállalati, nemzetközi, városverseny stb.) egyedi sajátosságai miatt a versenyképességnek más-más jellegzetességei lehetnek a meghatározóak” (Horváth, 2001, 204.o.)
Számtalan tényező van (pl. a hatékonyság, a kommunikáció, innováció stb.) ami meghatározza és befolyásolja, hogy az adott vállalkozás milyen teljesítményt nyújt. A versenyképességet mérni nagyon nehéz feladat, akár szektoronként is eltérő lehet. A mikro-, kis- és középvállakozások versenyképessége pedig merőben eltér a nagyvállalati versenyképességtől, mivel erőforrásaik mennyiségileg és minőségileg is különböznek. Az Európai Unió tagállamaiban nem elhanyagolható elemzési szempont az sem, hogy az integráció elkötelezett a versenyképesség és fenntartható gazdaságok támogatása iránt és gazdasága alappillérének tekinti a mikro-, kis- és középvállakozásokat. Ennek megfelelően több szakpolitikája keretében (pl. kohéziós politika) támogatja a kkv-ágazat megerősítését, a piaci akadályok csökkentését is.
A doktori kutatás fő célja alapvetően a versenyképesség és teljesítmény mérhetőség feltételeinek kidolgozása figyelembe véve a fent bemutatott szempontokat, és egy versenyképességi modell megalkotása majd a modell értékelése és tesztelése a mikro-, kis és középvállalkozások körében.

előírt nyelvtudás: angol
felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )