Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Nagyné Dr. Galbács Zsuzsanna
Várallyay Éva
A selyemkóró (Aschlepias syriaca) vírusrezervoár szerepének vizsgálata szőlő ültetvényekben és gyümölcsösökben

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
biológiai tudományok
Biológiatudományi Doktori Iskola

témavezető: Várallyay Éva
társ-témavezető: Nagyné Dr. Galbács Zsuzsanna
helyszín (magyar oldal): MATE-Növényvédelmi Intézet
helyszín rövidítés: MATE


A kutatási téma leírása:

A kultúrnövények hatékony termesztését számos biotikus tényező veszélyezteti. A gyomok, a kultúrnövényekkel történő társulásban jelentős mértékben képesek a kultúrnövények növekedését és fejlődését elnyomni, míg a vírusok képesek megzavarni a növények élettani folyamatait, ezáltal változatos tüneteket okozva a gazdanövényen. Mindkét tényező a terméshozam súlyos csökkenéséhez vezethet, kártételük ellen különböző növényvédelmi módszerekkel szükséges védekezni.
Különféle vírusok széles körben elterjedtek a gyomnövényekben. Ezek a vírusok megfertőzhetik a kultúrnövényeket, másrészt a kultúrnövényekben jelenlévő vírusok megfertőzhetik a vadon élő növénypopulációkat. Ez a folyamat, a rezervoárokból egy új környezetbe történő vírusátvitel, sikeres fertőzésekkel és a gazdaszervezet kolonizációjával, egy döntő lépés az új vírusok megjelenése szempontjából.
A növényi vírusokat a legtöbb esetben rovarvektorok terjesztik, ami növelheti a vírusok keresztirányú átvitelének valószínűségét. A növényi vírusokat többnyire haszonnövényekben azonosították. A gyomnövényekben jelenlévő vírusok sokféleségéről, előfordulásáról és dinamikájáról kevés információ áll rendelkezésre, ezért egyre inkább szükségessé válik az epidemiológiájának megismerése.
Hagyományos diagnosztikai módszerekkel csak egy adott kórokozó jelenlétét tudjuk vizsgálni, de az új metagenomikai megközelítésekkel a vizsgált mintában jelenlevő összes kórokozó jelenlétét igazolni tudjuk.
A projekt célja szőlő ültetvényekben és gyümölcsösökben előforduló selyemkóró növények (és a rajta előforduló és táplálkozó rovarvektorok?) patogénnel való fertőzöttségének felmérése nagy áteresztőképességű szekvenálások segítségével. A pályázó a mintagyűjtéstől az nagy áteresztőképességű szekvenáláson és bioinformatikai elemzésén keresztül az eredmények különböző molekuláris biológiai alapú módszerekkel történő validálásáig részt venne a munkában. A várható eredmények a növényvédelmi gyakorlat számára is közvetlenül hasznosíthatóak.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )