Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Varga Balázs
Funkcionális táplálékként hasznosítható hatóanyagok kutatása a helytelen életmóddal és táplálkozással összefüggő megbetegedések kivédésére

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
egészségtudományok
Táplálkozás- és Élelmiszertudományi Doktori Iskola

témavezető: Varga Balázs
helyszín (magyar oldal): DE ÁOK Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézet
helyszín rövidítés: DEÁOK


A kutatási téma leírása:

A diabetes, a dyslipidaemia, a hypertonia és az obesitas, a metabolikus szindróma társult betegségei, nagymértékben összefüggenek a helytelen életmóddal és táplálkozással. Minthogy az említett kórképek prevalenciája egyre nő, ezért a nagy- és kisérrendszert érintő, iszkémia-reperfúziós szövődményeik – így például a szemészeti szövődmények – is egyre több beteget érintenek, terhelve ezzel az egészségügyi ellátó rendszert és a társadalmunkat. A humán táplálkozásban nemcsak a megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyagok bevitele alapvető fontosságú, de egyre inkább felértékelődnek az egészségünket megóvó élelmiszerek (healthy food) és a funkcionális, farmakológiai hatással is bíró táplálékok. Sajnos az utóbbi évtizedekben a táplálkozási szokások változásának iránya kedvezőtlen, egyre inkább teret nyernek a fast-food jellegű ételek. Ezért különösen fontos kutatni azokat a speciális növényi termékeket és hatóanyagokat, melyeket beépítve a táplálkozásunkba akár jelentős egészségnövekedés is elérhető.

A már bizonyítottan gyógyhatással bíró és számos a gyógyászatban ezidáig nem alkalmazott növény is potenciális hatóanyag molekulák ezreit tartalmazza. Ezek az esetenként alig ismert vegyületek akár egyenként, akár mint molekuláris shotgun egymással együtt hatva kiaknázatlan lehetőségeket hordozhatnak magukban. Munkacsoportunk kutatásának fókuszában ilyen molekulák vizsgálata áll a fent említett betegségek megelőzésére, kezelésére. Potenciált hordoznak magukban a karotinoid, polifenol, flavonoid, antocianin, dioszgenin vagy stilbenoid tartalmú növények és vegyületeik, melyek közül számos bír antioxidáns tulajdonsággal, alkalmassá téve őket iszkémia-reperfúzióval kapcsolatos különféle betegségek kivédésére. Korábbi kísérleti sikereinkből kiindulva állatmodelleken kívánunk vizsgálni potenciális

funkcionális táplálék hatóanyagokat (cannabidiol, lutein, zeaxantin, pterostilbén, Andrographis paniculata hatóanyagai, bakuchiol stb), melyek alkalmasak lehetnek makro- és mikorcirkulációs károsodások befolyásolására akár szemészeti, kardiovaszkuláris vagy magatartástudományi témakörbe tartozó kórállapotok esetén. Kutatásunkhoz munkacsoportunk beállított módszereit kívánjuk alkalmazni, mint az elektroretinográfia, molekuláris biológiai vizsgálatok (western blot, szövettan), elektrokardiográfia, magatartás tudományi mérési módszerek (pl. Morris water maze), valamint izolált szervi vizsgálatok.

Célunk olyan kezelési stratégiák felfedezése, melyek a táplálkozásba vagy az életmódba beillesztve ellensúlyozhatják az iszkémia-reperfúziós károsodásokat és ezek következményeit, ezáltal növelve a konzervatív terápia sikerességét és eredményességét.

előírt nyelvtudás: angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-15

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )