Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
A kiegészítő légzésterápia hatása a légzésfunkciókra cerebrál paretikus személyeknél

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
gyógyszerészeti tudományok
Semmelweis Egyetem Doktori Iskola

témavezető: Túri Ibolya
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A téma elméleti háttere:
A cerebrális parézis (központi idegrendszeri sérülés) az egyik leggyakoribb súlyos mozgászavarral együtt járó kórkép a gyermekkori fizikai fogyatékosságok körében. A központi idegrendszeri sérülés olyan mozgásszervi rendellenesség, amelyet a magzati vagy csecsemőkori agyfejlődés során bekövetkező nem progresszív zavarok által okozott, a testtartás és a mozgás fejlődésében bekövetkező maradandó károsodás jellemez . Ez a leggyakoribb gyermekkori testi fogyatékosság, és a nyugati országokban született 1000 gyermekből 2-2,5-et érint.
A cerebrális parézis funkcionális képességek és neurológiai alcsoportok szerint osztályozható, amelyet az érintett végtagok (hemiparézis, tetraparézis, diparézis), a klinikai tünetek (spaszticitás, diszkinézia vagy ataxia) és az izomtónus (hipotóniás vagy hipertóniás) alapján határoznak meg. A CP-ben szenvedő gyermekek és felnőttek multidiszciplináris csapat általi kezelést igényelnek, és a leggyakoribb terápiás beavatkozások a következők: fizioterápia (PT), konduktív nevelés és foglalkozásterápia, amelyek célja az izomerő javítása, a tónus normalizálása, a normális mozgásminták elősegítése és az életminőség javítása.
A legfrissebb adatok (Blair és mtsai, 2019, Marpole és mtsai., 2020) azt mutatják, hogy a fent említett célcsoportban a leggyakrabban előforduló halálozási okok, a légzőszervi megbetegedések, illetve további olyan okok, amelyek a rágási, nyelési akadályokra vezethetők vissza. A cerebrál paretikus gyermekek hagyományos terápiája, mint a gyógytorna vagy szenzomotoros terápia, nem fordítanak kellő figyelmet, illetve kifejezett módon nem tartalmazzák a légzés vagy a légzéshez kapcsolódó területek megfelelő fejlesztését.
A kutatás célja:
Szisztematikus metaelemzés keretében feltárni azon független randomizált klinikai vizsgálatokat, amelyek a cerebrál paretikus gyermekek fiatalok, hagyományos (konvencionális) terápiáját kiegészítette légzésterápiával és annak a légzésre, légzésfunkciókra gyakorolt hatásait vizsgálta. Az analízis segítségével feltárt eredmények alapján klinikai kutatás megtervezése és lefolytatása a konduktív nevelésben alkalmazott légzőfeladatsor hatásának vizsgálatára CP tünetű mintán.
A kutatás módszertana: meta-analízis, GMFM, GMFCS, spirométer
A kutatás hasznossága:
A meta- elemzés hozzájárul a cerebrál paretikus gyermekek esetében alkalmazott kiegészítő terápiák hatékonyságának a megismeréséhez, ezáltal a célcsoport légzésfunkcióinak, életminőségének és életkilátásainak hosszútávú javításához is.


Jelentkezési határidő: 2024-09-30

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )