Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Természetes vegyületek komplexképzésének vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
gyógyszerészeti tudományok
Semmelweis Egyetem Doktori Iskola

témavezető: Fejős Ida
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A téma fő célkitűzései:
- Természetes vegyületek komplexképzésének vizsgálata ígéretes komponensek biohasznosíthatóságának javítása céljából
- Antidótum keresés. új komplexképzők „irányított” fejlesztése
- Új ciklodextrinek analitikai felhasználásának vizsgálata
- Bioanalitikai és királis analitikai módszerek fejlesztése

A tervezett kutatás fő célja természetes vegyületek, döntően növényi komponensek analitikai vizsgálata. Ez több résztémát foglal magába, melyek közül az egyik leghangsúlyosabb az ígéretes növényi komponensek biohasznosíthatóságának növelése komplexképzés révén.
A fejlődő országokban alapvető fontosságúak, de a fejlett országokban is egyre népszerűbbek a gyógynövények, illetve a növényi eredetű gyógyszerek. A növényi speciális anyagcseretermékek esetén (is) igen gyakran előfordulnak stabilitási és oldhatósági problémák, melynek kiküszöbölésére a zárványkomplex képzésre alkalmas vegyületek, pl. a ciklodextrinek (CD) alkalmasak lehetnek. A CD-k külső felszínének poláris jellege biztosítja jó vízoldhatóságukat, míg gyengén hidrofób belső üregük apoláris vendégmolekulákat képes befogadni zárványkomplex képzés révén.
Munkánk célja potenciális gyógyszerjelölt növényi metabolitok - mint a tumorellenes és gyulladáscsökkentő lineáris és ciklikus diarilheptanoidok, illetve az ópioid megvonási tünetek kezelésére is ígéretes, fájdalomcsillapító és stimuláns hatású mitraginin és társalkaloidjainak – biohozzáférhetőségének növelése, stabilitási és oldhatósági tulajdonságainak optimalizálása komplexképzés révén, és ezáltal a terápiában történő gyógyszerészi alkalmazásuk elősegítése. Komplexképzési vizsgálatokhoz bioanalitikai módszerek fejlesztését tervezzük megvalósítani, mely módszerek segítségével a komplexképzés mértéke, mechanizmusa vizsgálható. A kis mintaigényű, környezetbarát affinitás kapilláris elektroforézis kiemelkedő fontosságú az elővizsgálatok során; rövid analízisideje alkalmassá teszi különböző vegyületek komplexképzésének gyors és olcsó vizsgálatára. Az ígéretes komplexek szerkezetének mélyebb, molekuláris szintű vizsgálatára különböző (1H, 1D és 2D ROESY, DOSY) NMR technikákat alkalmazunk. Eredményeink elősegítik az adott növényi komponens szempontjából „ideális segédanyag” (komplexképző) kiválasztását, mellyel a további gyógyszerformulációs, oldhatóság- és stabilitás-növelési vizsgálatok jelentősen leegyszerűsödnek és tervezhetőbbé válnak.
A szupramolekuláris rendszerek (mint a CD-k, koronaéterek) közül a legismertebb a gyógyszerként törzskönyvezett sugammadex (Bridion®), melyet neuromuszkuláris blokkolók hatásának felfüggesztésére alkalmaznak. A sugammadex kiemelkedően magas stabilitási állandóval rendelkező komplexet képez a rokuróniummal és vekuróniummal, melynek köszönhetően in vivo hatékonyan visszafordítja a hatásukat. Ezt a mintát követve a jövőben is nagy szükség van új, optimalizált szelektivitású és affinitású szupramolekuláris vegyületek fejlesztésére erős hatású, toxikus vagy abúzusszer hatásának felfüggesztése érdekében, illetve betegségekhez társuló vegyületek eliminálására. A vizsgálni kívánt (már meglévő, és újonnan, „irányítottan” szinetizált és optimalizált) komplexképzők alkalmasak lehetnek antidótumként dizájner drogok hatásának azonnali felfüggesztésére, így célunk különböző katinon származékok esetén a kialakuló komplexek stabilitásának összehasonlító elemzése és az ígéretes, nagy komplexstabilitást biztosító komplexképző kiválasztása. A kívánt cél érdekében elektroforetikus és NMR technikákat kívánunk alkalmazni. Eredményeinknek köszönhetően elősegíthető antidótumok fejlesztése, melyek a későbbiekben például dizájner drog túladagolás okozta akut állapotok ellátására alkalmasak lehetnek.
A komplexképzést, a ciklodextrinekkel (vagy más komplexképzőkkel) történő kölcsönhatást az analitikában is ki tudjuk használni, például (királis) analitikai módszerek fejlesztésekor. A CD-k ugyanis igen elterjedt királis szelektorok, származékaik széles körének és relatív alacsony áruknak köszönhetően. Az irányított szintéziseknek köszönhetően új komplexképzőkkel bővülhet a szelektor-paletta, melyek új, ígéretes analitikai segédanyagok lehetnek, így további célunk (királis) analitikai segédanyagként, szelektorként történő alkalmazhatóságuknak az átfogó vizsgálata elektroforetikus, kromatográfiás és NMR technikák alkalmazásával.
A Contergan-botrány a múlt század közepén felhívta a figyelmet az optikai izomerek eltérő élettani hatásaira, így ma már a hatóságok megkövetelik az optikailag tiszta termékek előállítását és az enantiomertisztaság ellenőrzését. A királis analitikai módszerek kidolgozása jelentős lehet mind a bio- és gyógyszermolekulák enantiomerjeinek elválasztására, mind a hatóanyagok királis szennyezésvizsgálatára. A módszerfejlesztésekhez túlnyomó részt ciklodextrin-módosított kapilláris elektroforetikus technikát kívánunk alkalmazni, esetleges későbbi gyógyszerkönyvi módszerek kidolgozása céljából. A természetes vegyületek mellett vizsgálni kívánjuk számos, a közelmúltban törzskönyvezett hatóanyag királis szelektorokkal kialakított kölcsönhatásait az elektroforetikus viselkedésük és a zárványkomplex szerkezetének szempontjából. A kapilláris elektroforetikus módszerekkel párhuzamosan királis HPLC módszereket dolgozunk ki a hatóanyagok királis szennyezésvizsgálatára.


Jelentkezési határidő: 2024-09-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )