Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Győrffy Balázs
A tudományos teljesítmény mérése és elemzése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
szociológiai tudományok
Semmelweis Egyetem Doktori Iskola

témavezető: Győrffy Balázs
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Kutatási projektünkben a scientometriai mutatók, az akadémiai rangsorok, a pályázatok elosztása és a tudományos produktivitás közötti összefüggéseket kívánjuk vizsgálni. Azáltal, hogy a tudományos értékelés e különböző dimenzióit koherens módon közelítjük meg, kutatásunk célja, hogy betekintést nyújtson az egyetemi érdekeltek, a finanszírozó szervek és természetesen a kutatók számára a különböző tudományágakban.
Konkrét kutatási céljaink:
1. A szcientometriai mutatók és az egyetemi rangsorok metszéspontjának megértése: elsődleges célunk annak feltárása, hogy a nemzetközi egyetemi rangsorok hogyan befolyásolják a felsőoktatási intézmények észlelt presztízsét és státuszát. Elemezni fogunk négy kiemelkedő rangsorolási rendszert (THE, QS, ARWU és USNews) a legjobb egyetemekre vonatkozóan, hogy feltárjuk a bibliometriai mutatók és a rangsorbeli helyezések közötti összefüggéseket. A legfontosabb paramétereket, köztük az idézettséget, a nemzetközi hírnevet és a kutatók számát értékeljük, hogy megértsük jelentőségüket a különböző rangsorolási rendszerekben. Ezek az eredmények olyan stratégiákhoz nyújtanak majd információt, amelyek célja a potenciális hallgatók egyetemekre való vonzása.
2. Az ösztöndíj-elbírálási folyamatok javítása a scientometriai rangsorok segítségével: ezen projektünk arra törekszik, hogy felmérje egy scientometriai döntéstámogató eszköz hatását a támogatások felülvizsgálati folyamatára. Felmérést fogunk végezni, hogy összegyűjtsük a bírálók visszajelzéseit az eszközzel kapcsolatos tapasztalataikról. Ezt követően összehasonlítjuk a támogatások kiválasztásának eredményeit a scientometriai döntéstámogató eszköz bevezetése előtt és után. A kutatás célja annak megállapítása, hogy egy ilyen eszköz képes-e racionalizálni a támogatások elbírálási folyamatát, időt takarítva meg és növelve az átláthatóságot. Emellett megvizsgáljuk a rangsor alapú scientometriai elemzés hasznosságát a pályázók publikációs teljesítményének értékelésében.
3. A publikációs kor és az akadémiai szakterület szerint normalizált tudományos teljesítmény értékelése: egyik fő célunk, hogy átfogó leírást adjunk az egyéni tudományos teljesítményről, és rávilágítsunk a tudományos teljesítmény normalizálásának fontosságára a publikációs kor és az akadémiai szakterület tekintetében. Ez a cél hangsúlyozza, hogy az egyes tudományos eredmények értékelésekor figyelembe kell venni ezeket a tényezőket.
4. A kutatócsoportok teljesítményét befolyásoló tényezők elemzése: kutatásunk célja, hogy megvizsgálja azokat a tényezőket, amelyek befolyásolják különböző kutatócsoportok és kutató intézmények tudományos teljesítményét. Célunk a nem, a tudományos fokozatok, a nemzetközi támogatások, a kutatási kategóriák és a legjobb korábbi publikációra kapott idézetek, mint lehetséges tényezők feltárása. Az átfogó cél az, hogy azonosítsuk a legjelentősebb összefüggéseket e tényezők és a kutatócsoportok teljesítménye között.
5. Idézettségi trendek és szokások vizsgálata: ezen projektünk célja lesz nagyobb területen, hosszabb idő alatt megfigyelhető idézettségi folyamatok vizsgálata, ezek tudománymetriai (citáció, H-index, impakt faktor) hatásainak elemzése. Egy távlati cél a legfrissebb közlemények összekapcsolása a korábbi irodalomban megjelent alkotásokkal a direkt idéző-idézett kapcsolat rövidtávú hatásain túl is.
E kutatási célok közös megvalósításával a scientometria és annak a tudományos életre, a kutatásfinanszírozásra és a tudományos karrierek előrehaladására gyakorolt messzemenő hatásainak megértését kívánjuk előmozdítani. Ez a holisztikus megközelítés segíti a kutatásfinanszírozó döntéshozókat, hogy hatékonyabb döntéseket hozzanak.
A témához kapcsolódó publikációk: 1–7
1. Szluka, P., Csajbók, E. & Győrffy, B. Relationship between bibliometric indicators and university ranking positions. Sci Rep 13, 14193 (2023).
2. Győrffy, B., Weltz, B. & Szabó, I. Supporting grant reviewers through the scientometric ranking of applicants. PLoS ONE 18, e0280480 (2023).
3. Munkácsy, G., Herman, P. & Győrffy, B. Comparison of scientometric achievements at PhD and scientific output ten years later for 4,790 academic researchers. PLoS ONE 17, e0271218 (2022).
4. Győrffy, B., Weltz, B., Munkácsy, G., Herman, P. & Szabó, I. Evaluating individual scientific output normalized to publication age and academic field through the Scientometrics.org project. Methodology 18, 278–297 (2022).
5. Győrffy, B., Herman, P. & Szabó, I. Research funding: past performance is a stronger predictor of future scientific output than reviewer scores. Journal of Informetrics 14, 101050 (2020).
6. Győrffy, B., Csuka, G., Herman, P. & Török, Á. Is there a golden age in publication activity?—an analysis of age-related scholarly performance across all scientific disciplines. Scientometrics 124, 1081–1097 (2020).
7. Győrffy, B., Nagy, A. M., Herman, P. & Török, Á. Factors influencing the scientific performance of Momentum grant holders: an evaluation of the first 117 research groups. Scientometrics 117, 409–426 (2018).


Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )