Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Dávid Lóránt Dénes
Fenntartható turizmus és vidékfejlesztés

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Neumann János Egyetem
gazdálkodás- és szervezéstudományok
Neumann János Egyetem Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskola

témavezető: Dávid Lóránt Dénes
helyszín (magyar oldal): Neumann János Egyetem Budapest
helyszín rövidítés: NJE


A kutatási téma leírása:

A fenntarthatóság, a turizmus és a vidékfejlesztés kutatása napjainkban különlegesen fontos téma mind külföldön, mind hazánkban. A felelős, felelősségteljes turizmus definíciói és alapelvei folyamatosan változnak. Abban azonban egyetértés mutatkozik, hogy a felelős turizmus minimalizálja a negatív környezeti, gazdasági, társadalmi és kulturális hatásokat, több gazdasági hasznot generál a helyi társadalomnak, növelve ezzel a helyi közösség jólétét és jóllétét, bővítve a munkalehetőségeket és lehetőséget biztosít a helyi lakosságnak a turizmushoz való kapcsolódásra.
A fenntarthatóság, a turizmus és a vidékfejlesztés kutatása napjainkban különlegesen fontos téma mind külföldön, mind hazánkban. A felelős, felelősségteljes turizmus definíciói és alapelvei folyamatosan változnak. Abban azonban egyetértés mutatkozik, hogy a felelős turizmus minimalizálja a negatív környezeti, gazdasági, társadalmi és kulturális hatásokat, több gazdasági hasznot generál a helyi társadalomnak, növelve ezzel a helyi közösség jólétét és jóllétét, bővítve a munkalehetőségeket és lehetőséget biztosít a helyi lakosságnak a turizmushoz való kapcsolódásra. A helyi szereplőket bevonja a döntésekbe, mivel ezek a döntések kihatnak a mindennapi életükre, az életminőségükre, valamint hozzájárulnak a környezeti, gazdasági, társadalmi és kulturális örökségek megőrzéséhez. A turizmus ilyen szempontú fejlesztése fontosnak tartja a kölcsönös tiszteleten alapuló interrelációk kiépítését a turisták és a helyi lakosság között, erősítve ezzel a lakosság identitását és bizalmát az odaérkező turistákkal szemben. A vidéki területeken ezek az elvek, valamint megvalósításuk különlegesen fontos. E kérdések kutatása nemzetközileg is a élvonalba tartozik, igen népszerű, és sokakat érintő kérdésekre ad válaszokat.

Lehetséges kutatási irányok megfogalmazása:
Alternatív módszerek alkalmazása.
Okos megoldások tanulmányozása.
Kreatív eszközök adaptálása.
Innovatív beavatkozások felhasználása.
Javaslattételek a döntéshozók irányába.
Kutatási módszerek:
A fenntarthatóság, turizmus és vidékfejlesztés témájához számos kutatási módszer alkalmazható, amelyek segítségével átfogó és mélyreható megértést nyerhetünk a témáról. Ezek közül néhány lehet:
- Kvantitatív kutatási módszerek:
Felmérések és kérdőíves kutatások: Ezek segítségével meghatározhatók a turisták preferenciái, viselkedése és hozzáállása a fenntarthatósági kérdésekhez.
Adatelemzés: A rendelkezésre álló statisztikák és adatok elemzése révén feltérképezhetők a turizmus és vidékfejlesztés kapcsolatainak trendjei és hatásai.
- Kvalitatív kutatási módszerek:
Mélyinterjúk és csoportos beszélgetések: Ezek lehetővé teszik a részletes információk és érzések gyűjtését a helyi lakosság, vállalkozók és más érintett felek véleményéről és tapasztalatairól.
Észlelés és részvételi megfigyelés: A helyszínen történő megfigyelések révén feltárhatók a turizmus hatásai a vidéki közösségekre és környezetre.
Számítógépes modellezés és szimuláció:
- Gazdasági modellezés: Ennek segítségével meghatározhatók a turizmus gazdasági hatásai a vidéki területeken.
- Környezeti modellezés: Modellek segítségével becsülhetők meg a turizmus környezeti hatásai és azok hosszú távú következményei.
Komparatív elemzések:
- Nemzetközi összehasonlító kutatások: Más országokban végzett kutatások elemzése révén általánosabb megállapítások tehetők a fenntartható turizmus és vidékfejlesztés kapcsolatáról.

A KUTATÁSI TÉMA KIÍRÓ LEGFONTOSABB PUBLIKÁCIÓJA A KUTATÁSI TÉMÁBAN:
1. Dávid, Lóránt; Vargáné Csobán, Katalin; Kovács, Gyöngyi; Vasa, László; Singh Manhas, Parikshat; Varga, Dorottya; Dávid, Lóránt (szerk.) (2015): Tourism Ecology: Towards a greener tourism – Buiding sustainable tourism
Saarbrücken, Germany, Lambert Academic Publishing (LAP), 315p.
ISBN: 9783659762468
2. Priatmoko Setiawan, Kabil Moaaz, Akaak Ali, Lakner Zoltán, Gyuricza Csaba, Dávid Lóránt Dénes (2023): Understanding the Complexity of Rural Tourism Business: Scholarly Perspective
SUSTAINABILITY 15:2 Paper: 1193, 21p. https://doi.org/10.3390/su15021193
3. Ogutu Hellen, El Archi Y, Dávid Lóránt Dénes (2023): Current Trends in Sustainable Organization Management: A Bibliometric Analysis
OECONOMIA COPERNICANA 14:1 pp. 11-45., 3 p. (2023)
https://doi.org/10.24136/oc.2023.001


Jelentkezési határidő: 2024-05-31

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )