Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Mozgásszervi betegségek vizsgálata egészségügyi dolgozók körében

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pécsi Tudományegyetem
egészségtudományok
Egészségtudományi Doktori Iskola

témavezető: Gebriné Éles Krisztina
társ-témavezető: Rákóczi Ildikó
helyszín (magyar oldal): Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kar Egészségtudományi Doktori Iskola
helyszín rövidítés: EDI


A kutatási téma leírása:

A World Health Organization (WHO) 2020-ig megfogalmazott stratégiai tervében kiemeli a szülésznők és az ápolók körében az egészséges és pozitív munkakörnyezet kialakításának fontosságát. Hangsúlyt fektettek arra, hogy az egészséges, megfelelően támogatott és motivált, jól képzett egészségügyi dolgozók javítják a betegellátás minőségét és így a lakosság egészségi állapotára is hatással vannak. A pozitív munkakörnyezet, a karrierlehetőség, a szakmai elismerés, a jutalmazás csökkenti a betegszabadságok számát, biztosítja az aktív munkát, a munkahelyen a minőségi munkavégzést, csökkentheti a pályaelhagyás, és az elvándorlás mértékét is. Mindezen okok miatt támogatni kell a szülésznőket és az ápolókat az optimális egészségi állapot elérésében minden korosztályban, meg kell akadályozni a nem fertőző betegségek vagy szövődmények kialakulását, és erősíteni kell az egészségfejlesztés feladatait körükben (WHO;2015). A globális népesség növekedés mellett, a szülésznők és ápolók létszáma világszerte csökken. A WHO tagállamainak több mint felében kevesebb, mint három fő az 1000 lakosra eső szülésznők és ápolók száma (WHO,2018). A korábbi kutatásunk eredményei rámutattak arra, hogy az egészségi állapot, mint prediktív tényező áll a szülésznők pályaelhagyása mögött (Gebriné és mtsai,2019). A 2015-ben a hazai szülésznők körében végzett kutatásunk eredménye arra is rámutatott, hogy körükben a harmadik leggyakrabban előforduló krónikus megbetegedések a mozgásszervrendszert érinti, melyeknek gyakorisága az életkor előrehaladtával nő, a mozgásszervi panaszok, már a legfiatalabb korosztályt is érintik (Gebriné és mtsai.;2020). Az egészségügyi dolgozók körében végzett 2021-es felmérésünk eredményei pedig azt mutatták, hogy az életkor előrehaladtával egyre rosszabbnak ítélik meg a szubjektív egészségi állapotukat, már a 30-39 éves korosztálytól kezdődően látható a csökkenés. A legtöbb panaszt a mozgásszervibetegségek közül a derék, a váll és hátfájdalmak okozták. Melyeknek felmérése, kialalkulásuknak megelőzése a munkahelyek feladatai közé kell hogy tartozzanak. A megfelelően kialakított és biztonságos munkakörnyezet jelentőségét kell kihangsúlyozni, valamint az ergonómikus mozgásformák jelentőségét erősíteni az egészségügyi dolgozók munkavégzése során. Már a pályára lépés előtt elkezdve, a képzés során tanítani a hallgatóknak az ergonómikus mozgásformák elvégzését, és a munkavédelmi szabályok betartásának fontosságát (Gebriné és mtsai,2022).

előírt nyelvtudás: B2 komplex
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )