Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Pintér Erika
A gyulladáskeltő és gyulladásgátló neuropeptidek szerepe a bőr, az ízület és a bél gyulladásos betegségeiben. Új gyógyszerfejlesztési lehetőségek

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pécsi Tudományegyetem
elméleti orvostudományok
Gyógyszertudomány Doktori Iskola

témavezető: Pintér Erika
helyszín (magyar oldal): PTE ÁOK Pécs, Szigei u. 12.
helyszín rövidítés: ÁOK


A kutatási téma leírása:

A krónikus gyulladásos betegségek, mint az allergiás dermatitis, artritisz vagy kolitisz kezelése napjainkban sem jelent megoldott problémát. Munkacsoportunk a közelmúltban számos bizonyítékot szolgáltatott, hogy ezen gyulladásos betegségek progressziójában a neurogén tényezők fontos szerepet játszanak. Ismert, hogy a kapszaicin-érzékeny szenzoros neuronokból és a gyulladásos sejtekből felszabaduló neuropeptidek befolyásolják a gyulladásos folyamatokat, de pontos szerepük ezideig nem tisztázott. Proinflammációs hatású a P anyag (SP), a kalcitonin gén rokon peptid (CGRP), és a neurokinin-A (NKA), valamint a tachykinin család újonnan felfedezett tagjai, a nem neurális sejtekben expresszálódó hemokinin-1 és az endokininek (EK). Antiinflammációs effektussal bírnak az opioid peptidek, a szomatosztatin, kortisztatin, és a hipofízis adenilát cikláz aktiváló polipeptid: (PACAP). A peptidfelszabadulást különféle stimulusok hozhatják létre a transient receptor potential vanilloid 1 (TRPV1) aktiválásával, vagy attól függetlenül. Az utóbbi évek gyógyszerkutatásai a proinflammációs peptidek hatásának antagonizálása irányultak, azonban a klinikai tapasztalatok nem mutattak kielégítő terápiás hatást. Nagy reményekre adhat viszont okot a capsaicin-érzékeny neuronokból felszabaduló, endogén gyulladásgátló mediátorok felfedezése, mely munkacsoportunk nevéhez fűződik. A kutatás fő célja, hogy TRPV1, TRPA1, sst4, NK1 receptor, illetve TAC1, PACAP és CGRP génhiányos, knockout egerek, illetve specifikus agonisták, antagonisták felhasználásával tisztázzuk a neurogén komponensek modulátor hatását a bőr, ízületi, illetve bélgyulladásokban. A funkcionális (ödéma-, hiperalgézia-mérés klinikai tünetek követése) méréseken túl morfológiai (szövettan), immunológiai (gyulladásos sejtprofil/szám és citokin meghatározás flow citométerrel és ELISA-val), biokémiai (myeloperoxidáz aktivitás-mérés spektrofotometriával) és molekuláris biológiai vizsgálatokat tervezünk. Eredményeink alapján, amennyiben ígéretes célmolekulákat találunk, új támadáspontú gyulladáscsökkentő gyógyszerek kifejlesztése indulhat meg.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-16


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )