Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Demeterné Kiss Orsolya
A szív sportadaptációs folyamatainak vizsgálata terhelésélettani mérésekkel

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
elméleti orvostudományok
Semmelweis Egyetem Doktori Iskola

témavezető: Demeterné Kiss Orsolya
helyszín (magyar oldal): SE
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A rendszeres intenzív sportterhelés az egész szervezetben és kiemelten a szív- érrendszerben jelentős krónikus adaptációs folyamatokhoz vezet. E folyamatok egyaránt, egymással szoros összefüggésben változtatják meg a szív strukturális, elektromos és funkcionális paramétereit. A változások egy része már nyugalomban végzett vizsgálatokkal is jól követhető, más részük elsősorban fizikai terhelés alatt mérhető.
Mivel a szív krónikus sportadaptációs folyamatainak lényege az intenzív fizikai terheléshez való minél jobb alkalmazkodás, az egyre intenzívebb fizikai terheléshez szükséges oxigén- és tápanyagellátás megfelelő biztosítása a keringés megfelelő változásain (redisztribúcióján, növekedésén) keresztül, nyilvánvaló, hogy a sportszív vizsgálatai során nélkülözhetetlenek a fizikai terhelés közben végzett vizsgálatok. Egészséges sportolókban e vizsgálatok célja a sportoló aktuális élettani maximum értékeinek elérése (vita maxima terhelés) során mérhető keringési, légzési és metabolikus paraméterek meghatározása, a fejlődéshez szükségszerűen fejlesztendő paraméterek meghatározása. Élsportolók esetében ezek a rendszeresen, fél- egy évenként végzett terhelésélettani vizsgálatok elősegítik és objektív mérési eredményekkel tükrözik a fejlődést, romlásukkal időben előrejelzik a fejlődés gátjaként megjelenő reverzibilis (pl. vashiány) vagy irreverzibilis (pl. strukturális szívizombetegség kialakulása) folyamatokat. Azonos terheléses protokollok alkalmazása esetén egyes sportolók eredményei egymással is összehasonlíthatók, ez segítséget nyújthat az edzőnek a jobb edzettségi mutatókkal rendelkező sportolók szelektálásában, az egyes sportolók sporteseményeken történő bevethetőségének meghatározásában.
A terhelésélettani vizsgálatokat nyugalmi 12-elvezetéses EKG, vérnyomás, testösszetétel vizsgálatokkal, illetve vérvétellel kezdjük. A lehetőség szerint legalább 24 órával az utolsó edzés után vett vérminták részletes vizsgálata nemcsak átfogó szűrésre alkalmas, de a krónikus sportadaptációval összefüggő változások (pl. nyugalmi kardiális nekroenzim szintek változásai), valamint az akut és krónikus túledzéssel összefüggő eltérések (pl. kreatin-kináz, májenzimek emelkedése) felderítésére is. A nyugalmi méréseket követően laboratóriumi vagy pálya körülmények között végzett standard vita maxima terhelés során, majd a levezető, restitúciós fázisban végezzük méréseinket. Laboratóriumi vizsgálataink során saját, sportágspecifikus terheléses Treadmill vagy kerékpár ergometriás protokollok alkalmazásával vita maxima terhelés közben folyamatosan rögzítjük a 12-elvezetéses EKG-t, a légzési gáz térfogatokat, az oxigén felvételt és a szén-dioxid leadást, a vér illetve az izom oxigén szaturációt, rendszeresen mérjük a vérnyomást és ujjbegy vérből a laktát értékeket. Meghatározzuk a mért paraméterekből számított releváns paramétereket (pl. VE/VCO2, VE/O2, RER, Oxigén pulzus), többszöri méréseket követően összehasonlító vizsgálatokat végzünk. Pályamérések során a sportolókat a pályán, saját edzés/verseny környezetükben, a sportolókkal illetve az edzőkkel közösen kialakított standardizált edzés protokollok közben vizsgáljuk. E standardizált protokollok bevezetése és rendszeres alkalmazása teszi lehetővé a pályamérésen nyert adatok összehasonlítását a sportoló korábbi mérési eredményeivel, illetve csapattársainak mérési eredményeivel. PolarTeamPro rendszer használatával lehetőségünk van akár teljes csapatok esetében egyidőben, a teljes edzés során folyamatos pulzusgörbék rögzítésére és utólagos analízisére (pl. szívfrekvencia variabilitás analízis). Pályamérésen továbbá lehetőségünk nyílik hordozható EKG készülékekkel 1- vagy több elvezetéses EKG felvételek készítésére és utólagos kiértékelésére (pl. kamrai repolarizáció heterogenitás vizsgálata), rendszeres vérnyomás mérésekre illetve sorozat laktát mérésekre is.
Fenti vizsgálatainkat nemcsak fiatal felnőtt élsportolóknál de speciális sportoló csoportokban is tervezzük elvégezni. A már ifjúsági utánpótlás sportolóknál megkezdett rendszeres mérések elősegítik a sportoló korral és edzésekkel összefüggésben bekövetkező élettani változásainak nyomon követését, a fiatal korban leghatékonyabb optimális edzéstervezést, a legtehetségesebb sportolók korai kiválasztását, és a sokszor már ebben az életkorban felismerhető pathologiás eltérések korai felfedezését (pl. veleszületett billentyű hibák, genetikus szívizom és ioncsatorna betegségek). Master sportolóknál a vizsgálatainkkal felderíthető pathologiás eltérések százalékos aránya jelentősen megnő, e kevésbé reflektorfényben lévő korosztály biztonságos, esetenként meglehetősen nagy intenzitású sportolásának elősegítése szintén kiemelt feladatunk. Tudományos vizsgálataink e speciális korosztályokban a sportszív kialakulásának fiatal, már 12-13 éves kortól történő analízisét és követését, valamint időskori regressziós elváltozásainak (pl. koszorúér betegség, pitvari remodelling) tanulmányozását célozzák.
További kiemelt, és eddig kevésbé tanulmányozott terület az élsport szintű sporttevékenységet végző amatőr sportolók vizsgálata. E terület érdekessége, hogy egyes sport rendezvények (pl. Marathon futás, Olimpiai Ötpróba) alkalmanként tömeges vizsgálatokra adnak lehetőséget a sportpálya mellett. E vizsgálatok egyrészt e kevésbé kontrollált populáció kardiológiai szűrését célozzák, másrészt az akut nagy szív- érrendszeri terhelést követően lehetőséget biztosítanak olyan speciális mérésekre, mint pl. a kardiális nekroemzim értékek változásainak meghatározása.
A fenti vizsgálatok csak szemelvényei annak a hatalmas, izgalmas, újabb és újabb tudományos felfedezésekre lehetőséget adó területnek, mely a keringési rendszer sportadaptációs folyamatainak vizsgálatait célozza. Ma már tudjuk, hogy optimális keringési adaptáció nélkül az élsportban nem lehetséges megfelelő eredmények elérése, valamint, hogy a sportoló felkészülésének támogatása tudományos mérési eredményekkel és a fejlesztendő képességek meghatározásával hozzájárulhat ezen eredmények javulásához. A szív sportadaptációs folyamatainak megismerése így nemcsak tisztán tudományos célból kiemelten fontos, de közvetlen gyakorlati jelentőséggel is bír.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-08-31

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )