Témakiírás
 
Fodor Dénes
Követelményalapú modellvalidációs eljárások vizsgálata elektronikus vezérlő egységek funkció fejlesztéséhez

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Széchenyi István Egyetem
közlekedés- és járműtudományok
Multidiszciplináris Műszaki Tudományi Doktori Iskola

témavezető: Fodor Dénes
helyszín (magyar oldal): Széchenyi István Egyetem
helyszín rövidítés: SZE


A kutatási téma leírása:

Tekintettel az elektronikus vezérlő egységek (ECU-k) egyre növekvő komplexitására és szerepére az autóiparban és más iparágakban is, komoly igény mutatkozik olyan szoftver (funkció) tesztelési módszerek kutatására, melyekkel a hagyományos módszerekkel ellentétben gyorsabb tesztelési idő és jobb tesztlefedettség érhető el. A követelményalapú modellvalidációs eljárások lehetővé tehetik olyan tesztelési módszerek/módszertanok kutatását és kidolgozását, amelyekkel biztosítani lehet az ECU-kal szemben támasztott előírásoknak és a funkcionális biztonsági követelményeknek a teljesítését.
A PhD munka során meg kell vizsgálni, hogy hogyan definiálják és dokumentálják a funkcionális és nem funkcionális követelményeket az ECU fejlesztés során, valamint a kutatás részeként vizsgálni kell a specifikációs technikák hatékonyságát és pontosítási módszereit. Célkitűzés annak a vizsgálata is, hogy milyen módszereket és technikákat lehet alkalmazni a modell alapú tervezési folyamatban az ECU-k funkcióinak validálására. Ez magában foglalhatja a szimulációs tesztek, formális verifikációs módszerek és modellellenőrzés alkalmazását. A formális verifikációs módszerek kritikus fontosságúak, mivel lehetővé teszik a rendszerek viselkedésének matematikai alapú ellenőrzését annak biztosítása érdekében, hogy a rendszerek megfeleljenek a követelményeknek és elvárásoknak. Az ECU-k és más beágyazott rendszerek gyakran rendkívül összetettek, több modulból és összefonódott funkciókból állnak, így a formális verifikációs módszerek alkalmazása során a nagy bonyolultság kezelése komoly kihívást jelenthet, mivel az állapotterek robbanásszerű növekedése (state-space explosion) gyakran akadályozza a hatékony ellenőrzést. A skálázhatóság biztosítása, különösen nagy rendszerek esetében, további kihívást jelenthet, mivel a verifikációs folyamat időigényessé és erőforrás-igényessé válhat. Tudományos kérdésként fogalmazódik meg továbbá, hogy milyen szoftvereszközöket és automatizált folyamatokat lehet bevezetni a követelményalapú modellvalidáció támogatására. Meg kell vizsgálni az iparágban jelenleg használt eszközöket és azok integrációs lehetőségeit, valamint, hogy milyen szerepet játszanak a nemzetközi szabványok, mint például az ISO 26262, az ECU fejlesztési folyamatban, és hogyan segíthet a modellvalidáció a szabványoknak való megfelelésben.
Konkrét esettanulmányon vagy ipari alkalmazáson keresztül kívánatos megvizsgálni, hogy a követelményalapú modellvalidációs eljárások hogyan alkalmazhatók gyakorlati projektjeiben, és milyen kihívásokkal kell szembenézniük a fejlesztőknek.
A kutatások várható eredményei nem csak, hogy elősegíthetik a megbízhatóbb és biztonságosabb elektronikus vezérlő rendszerek kifejlesztését, hanem értékes hozzájárulást jelenthetnek a terület szakirodalmához és gyakorlati alkalmazásához, erősítve ezáltal az akadémiai és ipari közösségek közötti együttműködést. A kutatás elvárt másik eredménye, hogy javaslatok fogalmazódjanak meg az eszközök és módszerek továbbfejlesztésére, valamint a fejlesztési ciklusok hatékonyságának növelésére.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-08-31