Témakiírás
 
Mikó Alexandra
GOULASH-PLUS: a krónikus pancreatitis kialakulásának vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
gyógyszerészeti tudományok
Semmelweis Egyetem Doktori Iskola

témavezető: Mikó Alexandra
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Bevezetés: Az akut pancreatitis (AP) egy gyulladásos, hospitalizációt igénylő folyamat, mely késői szövődményekhez vezethet. A betegek 20%-ában rekurrens AP (RAP)[1], míg 7%-ukban krónikus pancreatitis (CP)[2] alakulhat ki. A CP egy gyógyíthatatlan betegség, a pancreas krónikus gyulladásos állapotát jelenti, melyet leggyakrabban az alkoholfogyasztás, dohányzás és genetikai faktorok okoznak[3], az incidenciája a nyugati országokban 10-50/100.000 között van. A CP-t többnyire csak a végstádiumban diagnosztizáljuk, amikor morfológiai változások, fibrózis és exokrin inszufficiencia is megfigyelhető, ami arra utal, hogy az egészséges pancreas szövet több, mint 90%-a elpusztult [4]. A CP végső fázisában a pancreasrák előfordulása is gyakoribb, melynek késői felismerésekor a beteg már gyakran gyógyíthatatlan fázisban van. Ismert, hogy a RAP CP-hez vezethet, így ezeket az epizódokat a CP korai fázisának tekinthetjük. Nem rendelkezünk azonban még elegendő információval a korai fázisú CP evidencián alapuló felismeréséhez, valamint, arról sem, hogy a betegség miként előzhető meg.
A GOULASH-PLUS vizsgálat célja a korai fázisú CP befolyásoló tényezőinek megértése, hogy információval szolgáljon a CP rizikó és befolyásoló tényezőiről és a betegség detektálásához szükséges megfelelő paraméterek, biomarkerek megállapításáról.
Módszerek: A GOULASH-vizsgálatban[5] (ISRTCN 63827758) részt vett betegeknek felajánljuk a lehetőséget az obszervációs követéses GOULASH-PLUS vizsgálatban való részvételre. A betegeket az AP epizód után 1-2-3-4-5 és 6 évig követjük, a hospitalizációhoz viszonyítva ± 30 napon belül hívjuk vissza. A beleegyező nyilatkozat aláírása után a beteg állapotát, beleértve az exokrin és endokrin pancreas funkciót, vese- és májfunkciós paramétereket különböző laboratóriumi vizsgálatokkal mérjük fel. Az 1-3-5 éves kontrollokon hasi ultrahangot, míg a 2-4-6 éves megjelenések alkalmával endoszkópos ultrahangot tervezünk végezni, beleegyezés hiányában MRCP-t, ennek kontraindikációjakor hasi CT-t kérünk. Azon betegeknél, akiknél diabetes nem ismert és az éhgyomri vércukor érték 7 mmol/L alatt van, orális glükóz tolerancia tesztet végzünk, melynek során 60 és 120 percnél inzulin és glükóz mérés történik. Hozott székletmintából széklet-elasztáz tesztet végzünk. A környezeti tényezők részletes elemzéséhez a résztvevőkkel validált táplálkozási kérdőívet (diet history questionnaire, DHQ) fizikai aktivitás és stressz, valamint az életminőség és fájdalom mérésére alkalmas SF-36 kérdőívet töltjük ki képzett adminisztrátorok segítségével. Felmérjük továbbá a szocioökonómiai státuszt, a dohányázási és alkoholfogyasztási szokásokat is. A betegektől szérum, plazma és széklet mintát teszünk el biobankunkba a további vizsgálatok elvégzéséhez. A legfontosabb génekre (PRSS1, CPA1, SPINK1, CTRC és CFTR) a genetikai vizsgálatokat is elvégezzük. Költséghatékonysági analízist végzünk az életminőség valamint a vizsgált változók összefüggésének, valamint az alcsoportok különbségeinek vizsgálatára.

A GOULASH vizsgálatba statisztikai kalkuláció alapján 957 beteget tervezünk bevonni, reményeink szerint kb 80%-uk vissza fog jönni kontrollra. A betegek a beleegyezésüket bármikor visszavonhatják. Amennyiben nem lesz elegendő a beteg létszám az eredményeink értékeléséhez, több bentfekvő betegnek is lehetőséget fogunk adni a vizsgálathoz való csatlakozásra.
A vizsgálat főbb végpontjai a CP, RAP kialakulása, az exokrin és endokrin pancreas inszufficiencia kialakulása, kérdőívekkel a táplálkozási szokások, stress, szocioökonómiai státusz és életminőség felmérése. A már beválogatáskor krónikus pancreatitises betegek esetében a rák valamint a cysticus léziók követését tervezzük.
A vizsgálat kivitelezéséhez az etikai engedélyt a TUKEB (Egészségügyi Tudományos Tanács Tudományos és Kutatásetikai Bizottság) elfogadta (5753-2/2018/EKU). A vizsgálat centruma a Pécsi Tudományegyetem, de mivel a GOULASH vizsgálat több magyarországi centrumban is elindult, ezek közül eddig Pécs, Székesfehérvár és Debrecen csatlakozott. A statisztikai analízist a Transzlációs Medicina Centrum biostatisztikusai segítségével fogjuk elvégezni.
A kutatás eredményei nagyon fontosak, mivel a belőlük nyert információ alapján megérthetjük a CP rizikó faktorait, lefolyását és mérhető paramétereit. Ezzel a vizsgálattal a betegség első jeleit szeretnénk megtalálni, ahol a betegség progresszióját még csökkenthetjük, a terápiát optimális időben elkezdhetjük és a betegeknek még időben életmódbeli tanácsokat adhatunk (diéta változtatása, dohányzási és alkoholfogyasztási szokások változtatása, fizikális aktivitás).
A vizsgálat kutatási eredményeit színvonalas Q1-es gasztroenterológiai szakfolyóiratokban tervezzük publikálni, számos belföldi és külföldi konferencián tervezzük bemutatni.

1. Parniczky, A., et al., Prospective, Multicentre, Nationwide Clinical Data from 600 Cases of Acute Pancreatitis. PLoS One, 2016. 11(10): p. e0165309.
2. Ahmed Ali, U., et al., Risk of Recurrent Pancreatitis and Progression to Chronic Pancreatitis After a First Episode of Acute Pancreatitis. Clin Gastroenterol Hepatol, 2016. 14(5): p. 738-46.
3. Kleeff, J., et al., Chronic pancreatitis. Nat Rev Dis Primers, 2017. 3: p. 17060.
4. Layer, P. and J. Keller, Lipase supplementation therapy: standards, alternatives, and perspectives. Pancreas, 2003. 26(1): p. 1-7.
5. Marta, K., et al., High versus low energy administration in the early phase of acute pancreatitis (GOULASH trial): protocol of a multicentre randomised double-blind clinical trial. BMJ Open, 2017. 7(9): p. e015874.


Jelentkezési határidő: 2024-09-30