Témakiírás
 
A horizontális géntranszfer kulcsszereplői: genomi szigetek és plazmidok – a multirezisztencia terjedésének eszközei baktériumokban.

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Eötvös Loránd Tudományegyetem
biológiai tudományok
Biológia Doktori Iskola

témavezető: Kiss János
helyszín (magyar oldal): MATE Genetika és Biotechnológia Intézet, Mikrobiológia és Alkalmazott Biotechnológia Tsz. Gödöllő (volt MBK)
helyszín rövidítés: MATE


A kutatási téma leírása:

A baktériumok antibiotikumrezisztenciáját okozó gének terjedésében központi szerepet játszanak a mobilis genetikai elemek, transzpozonok, konjugatív plazmidok és genomi szigetek, melyek horizontális transzfer révén biztosítják az antibiotikumrezisztencia gének, valamint patogenitási és virulencia faktorok gyors terjedését akár igen távoli taxonok fajai között is. Ilyen elemek horizontális árvitelének molekuláris mechanizmusait tanulmányozzuk egy számos baktérium törzs multirezisztenciájáért felelős genomi sziget és a sziget terjedésében szerepet játszó, szintén multirezisztenciát hordozó plazmidok példáján. Célunk a mobilizálható genomi szigetek és a konjugatív átvitelükhöz szükséges (helper)plazmidok különleges és sokrétű kapcsolatának molekuláris genetikai vizsgálata. A téma keretében analizáljuk a genomi sziget konjugációs, replikációs és helyspecifikus rekombinációs rendszereinek működését és szerepét a helper plazmidok melletti stabilitásban és a horizontális transzferben. Módszereink az általános mikrobiális és molekuláris biológiai metodikákon túl egyrészt in vivo genetikai tesztek (mutagenezis, irányított gén KO, komplementáció), másrészt in vitro biokémiai vizsgálatok (fehérje expresszió és tisztítás, bandshift, fehérje-DNS ill. fehérje-fehérje interakciók kimutatására alkalmas módszerek).

előírt nyelvtudás: angol
további elvárások: 
Biokémiai vizsgáló módszerekben való, illetve bioinformatikai jártassággal rendelkező jelölt előnyt élvez.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-31