Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Robbanásveszélyes terek zónába sorolásának és a zónakiterjedés meghatározásának kérdései

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Óbudai Egyetem
katonai műszaki tudományok
Biztonságtudományi Doktori Iskola

témavezető: Elek Barbara
helyszín (magyar oldal): Óbudai Egyetem - Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar - 1081 Budapest, Népszínház u. 8.
helyszín rövidítés: ÓEBGK


A kutatási téma leírása:

Napjainkban a robbanás elleni védelem céljául tűzte ki a robbanás megelőzését, és/vagy az esetlegesen bekövetkező robbanás káros hatásainak minimalizálását. Mindennek az alapjai irányelveken, jogszabályokon, szabványokon és műszaki szabályozó dokumentumokon keresztül szándékozik megvalósítani, ahol is a hármas védelmi rendszer keretén belül:
• Elsődleges: a robbanásveszélyt okozó anyag(ok) kiváltásával vagy kizárásával, illetve az égést tápláló közeg mennyiségének korlátozása,
• Másodlagos: a robbanóképes közeg kialakulása esetében a közeg szempontjából lehetséges gyújtóforrások kizárása a robbanásveszélyes térből,
• Harmadlagos: a várhatóan bekövetkező robbanás hatásait kontrollált keretek között tartása, azokat csökkentése,
Az ipari - kemikáliákon alapuló - beruházások, gyártástechnológiák esetén már nem lehetséges a különböző alapanyagok kiváltása, helyettesítése. Ezért a robbanás elleni védelem feladata a másodlagos védelmi elv szintjén a szükséges és elégséges biztonsági szint meghatározása. Ennek eszköze a robbanásveszélyes anyagok, robbanásveszélyes technológiák környezetében az úgynevezett zónába sorolás, - minőségi-mennyiségi kockázat értékelés - elvégzése. A kockázat értékelés eszköztára numerikus, illetve szakterületek szerint jogszabályi, avagy szabványi.

Kutatási célok:
1. Zónabesorolási technológiai alap szcenáriók meghatározása.
2. Zónakiterjedési numerikus módszerek felhasználásával modellalkotás.
3. Zónakiterjedések alaktani meghatározása, modellezése.
4. A jogszabályi, illetve szabványi zónakiterjedések összevetése az analitikai eljárásokkal, valamint a szcenárió szintű méretezési eljárások esetén a leghatékonyabb módszertan alkalmazásának vizsgálata.

előírt nyelvtudás: magyar
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-08-31

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )