Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Az extracellularis mátrix komponensek vizsgálata az agyvelőben

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
elméleti orvostudományok
Semmelweis Egyetem Doktori Iskola

témavezető: Hanics János
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A szövetek sejtek közötti terét, változó mennyiségben, rostok sűrű hálózata, speciális fehérjék, illetve glikoproteinek tömege tölti ki, amit együttesen extracelluláris mátrixnak nevezünk. Az általános szövetek között a központi idegrendszer szövetében ezen sejtek közötti tér létezését hosszú időn keresztül megkérdőjelezték. Ma már tudjuk, hogy az idegsejtek és a gliasejtek közösen számos anyagot termelnek, melyek a közöttük lévő szűk résekben halmozódnak fel. Ez a központi idegrendszeri extracelluláris mátrix az agyvelőben és a gerincvelőben egyaránt jelen van, dinamikusan változik. Ez utóbbi, kóros állapotok, így gyulladás, degeneratív vagy regeneratív folyamatokat meghatározó jellemzője, mely intenzív felfedező-klinikai kutatások tárgya.
Az extracelluláris mátrixszal kapcsolatos kutatásunkban az emlősök különböző kérgi- és kéregalatti területein, vizsgáljuk annak molekuláris összetételét. Különböző életkorokban hasonlítjuk össze az egyes komponensek felhalmozódását, kompartment-specifikus jelenlétét. Kóros állapotokban – így gyulladásban, regeneratív és neurodegeneratív folyamatokban követjük az extracelluláris összetételének, szerepének megváltozását.
Metodikai eszköztárunk az érzékeny enzim- és immunhisztokémiai módszerektől, a fehérje- és nukleinsav vizsgálatokon át, az in vitro neurofarmakológiai, illetve a chemogenetikai beavatkozásokkal kombinált viselkedési kísérleteket is rutinszerűen magába foglalja.
A tervezett kísérletekhez szükséges eszközfeltételek intézetünkben adottak. Az immunhisztokémia és a biokémiai összetételt kompartmentspecifikusan történő detektációja, konfokális lézer szkenning mikroszkóppal és elektron mikroszkóppal történik. Korábban - a Nemzeti Agykutatási Program támogatásával – létrehozott sejt- és szövettenyésztő laborunkban biztosított a fehérje- és nukleinsav elemzések, illetve az in vitro neurofarmakológiai és neurogenetikai kísérletek elvégzése.


Jelentkezési határidő: 2024-07-31

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )