Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Vásárhelyi Orsolya
Az Interszekcionális Egyenlőtlenségek az Online Tudományos Ismeretterjesztésben

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Corvinus Egyetem
gazdálkodás- és szervezéstudományok
Közgazdasági és Gazdaságinformatikai Doktori Iskola

témavezető: Vásárhelyi Orsolya
helyszín (magyar oldal): Budapesti Corvinus Egyetem
helyszín rövidítés: BCE


A kutatási téma leírása:

Bár az elmúlt években nőtt a tudományos diskurzus a nemek és etnikai kisebbségek tudományban való alulreprezentáltságának hátteréről, lassú volt a haladás. Bár a fejlett országokban a nők általában mintegy 50%-át teszik ki az akadémiai munkaerőnek, még mindig találkoznak az üvegplafonnal a karrier előrehaladásban. Az etnikai kiseebségek és a nők látványos alulreprezentáltsága különösen aggasztó, ha figyelembe vesszük a közelmúlt tudományos eredményeit, amelyek szerint a magasabb nemi és etnikai sokszínűséggel rendelkező tudományos csapatok elősegítik az innovációt, és magasabb minőségű és objektívabb kutatást végeznek.

Az interszekcionalitás keretrendszere azt vizsgálja, hogy a társadalom különböző területein milyen felhalmozódott hátrány érik azokat akik több kisebbségi csoportba is tartoznak, például nem, faj, osztály, vagy etnikum alapján. Annak ellenére, hogy az interszekcionalitást az afroamerikai nők tapasztalatai alapján számos kiemelkedő munka vizsgálta korábban a munkaerő piacon, viszonylag kevés közelmúltbeli tanulmány próbálja megérteni, hogy a szexizmus és a rasszizmus interakciója hogyan erősíti és tartja fenn az egyenlőtlenséget a tudományon belül.

Az átfogó és diszkrimináció mentes tudományos ismeretterjesztés képes lehet néhány ismert egyenlőtlenséget enyhíteni, amellyel az alulreprezentált kisebbségek szembesülnek az tudományos életben, azáltal, hogy munkájuk nagyobb nyilvánosságot kap. Habár a közösségi média potenciálisan segíthet az alulreprezentált tudósoknak a munkájuk népszerűsítésében és láthatóságuk növelésében, a közeg nem mentes potenciális hátrányoktól: férfi dominált, a rendszerek az önreklámozásra sarkallnak, amit a kisebbségek általában elkerülnek a társadalmi kettős mércék miatt. Korábbi, kutatócsoportunkban végzett kapcsolódó munkákban azt találtuk, hogy a tudományos cikkek online megosztása pozitív hatással van az idézettségekre az informatikai tudományokban, társadalomtudományokban és mérnöki tudományokban is, de az online tudományos ismeretterjesztés az offline meglévő hátrányt fenntartja, amellyel a női tudósok az összes kutatási területen szembesülnek.

Kutatási Célok

A hallagató egy olyan kutatási projektbe tud becsatlakozni, amelynek célja az interszekcionalitás szemüvegén keresztül vizsgálni az online tudományos ismeretterjezstés hatását a tudományos sikerre. A jelölt hozzáfér egy egyedi adathalmazhoz, amely az Altmetric.com adatait kombinálja arról, hogy a tudományos cikkeket hogyan osztják meg online, azokat kik és mennyit idézik. A meglévő kutatásokba való bekapcsolódáson túl, a

jelöltetnek természetesen lehetősége van saját kutatási kérdéseit vizsgálni ezen az egyedi és izgalmas adatbázison.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-12-31

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )