Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Zsolt János Viharos
Menedzsment-kontroll az üzleti szemléletű felsőoktatásban

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: John Von Neumann University
business and management
John von Neumann University Doctoral School of Management and Business Administration

Thesis supervisor: Zsolt János Viharos
Location of studies (in Hungarian): NJU - Budapest
Abbreviation of location of studies: NJE


Description of the research topic:

A felsőoktatái finanszírozási modell átalakulása az alapítványi fenntartású rendszerben (előtte-utána), bevételszerzés, kiadások, bevételszerzési elvárások, mint indikátor az új modellben
- Piaci kapcsolatok hangsúlyossá válnak. A vállalati szféra és az egyetem kapcsolatai erősödnek.
- Az új elvárások paradigma váltást indukálnak az egyetemek menedzsment-rendszereiben.
- Oktatási szolgáltatások piaci igényekre igazítása elengedhetetlen. A tananyagokat az ipari szakmai elvárásokra alapozva kell korszerűsíteni.
- Az egyetemi K+F tevékenység eltávolodik a piactól, a piaci igényeknek kellene irányítania az egyetemi tevékenységet, attól nem lehet független. A piac adaptál egyetemi kutatásokat vagy a piaci igények mozgatják az egyetemi kutatást az innovációban?
- Az egyetemeknek miben kell ehhez a piaci alapú környezethez adaptálódniuk, milyen új stratégiai és operatív tervezési, menedzsment és kontroll feladatokat érdemes az egyetemeknek beépíteniük a működésükbe?
- Beszerzési rendszer témaköre: Mennyire lassítja/drágítja a projekteket a közbeszerzés?
Szekunder elemzés, forráskutatás a magyar egyetemek finanszírozási modelljének átalakításáról
-Jó gyakorlatok azonosítása a hazai és nemzetközi egyetemi szférában, ehhez primer kutatás magyar, európai és amerikai egyetemek piaci-vállalati együttműködéseiről, mind az oktatás, mind a K+F területén, beleértve a beszerzési feltételrendszer vizsgálatát.
-A Neumann János Egyetem jelenlegi gyakorlatának, piaci kapcsolatainak elemzése, mélyinterjúk az egyetem vezetésével. piacszerzés, pénzügyi és kontrolling kérdések vizsgálata.
-Hogyan lehetséges egy egyetem számára a belépés a startup-finanszírozás területére, tud-e önállóan egyfajta innovációs hub-ként működni, képes-e jól elkölteni a rendelkezésére álló pénzeszközöket?
-Az egyetem régiós gazdaságfejlesztési szerepköre, jelentősége a város – vállalkozások – tudományos innováció terén (triple-helix modell?).
-Van-e elmozdulási lehetőség a statikusabb központi pályázatos rendszerből egy igényeket és a piacot figyelembe vevő, üzleti szemléletű, eredmény-orientált finanszírozási megoldás felé?
-Európai Uniós források az egyetem működtetésében milyen szerepet játszanak? Van-e az egyetemnek megfelelő tudásbázisa ahhoz, hogy az uniós célkitűzésekre jól reagáljon?
- Az NKFIH-FIEK kutatási infrastruktúra fejlesztését célzó pályázatok mennyire hasznosultak? Mi volt a kudarc oka országosan?
- Az eszköz-beruházások ténylegesen megtérülnek-e, kihasználja-e az egyetem valójában a rendelkezésére bocsájtott infrastruktúrát? Működik-e tevékenység-kontroll, vannak-e KPI-ok az egyetem részéről pl. a beszerzett műszaki eszközök vagy egy infrastruktúra beruházás hasznosulásáról?
- Milyen változtatások szükségesek ahhoz, hogy eredményesen költse el az egyetem a jövőben rendelkezésére bocsájtott forrásokat?
- A helyzetelemzés és a jó gyakorlatok azonosítása alapján egy sikerességet támogató működési modell kidolgozása, amely a javasolt szervezeti megoldásokat, pénzügyi és menedzsment eszközrendszert komplex módon bemutatja.
-Ebbe beleértve az egyetemi kutatói-oktatói személyes attitűd esetleges szükségszerű megváltozását.
A végső cél egy idealizált, új működési és menedzsment-kontroll modell, mint általnosított recept nyújtása a szintetizált tapasztalatok, az azonosított jó gyakorlatok és hibák alapján.


Deadline for application: 2024-08-19

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )