Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Az aktív idősödés és idősgondozás egyéni és társadalmi dimenziói

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Semmelweis University, Budapest
sociology
Doctoral School of University Semmelweis

Thesis supervisor: Anett Mária Leleszi-Tróbert
Location of studies (in Hungarian): Semmelweis Egyetem
Abbreviation of location of studies: SE


Description of the research topic:

Az átlagéletkor kitolódása a hosszabb élet nyújtotta lehetőségek mellett számos kihívással jár. A statisztikák szerint a várható élettartam és az egészségben várható élettartam növekedése nem párhuzamos, így azzal együtt, hogy tovább élünk, várhatóan több betegségben eltöltött életévre is számíthatunk. Mivel a társadalom idősödésével az időskorú populáció aránya nő, az aktív korúak népességen belüli aránya viszont csökken, az idősellátási szükségletek és igények lefedése, a szociális és egészségügyi idősellátásra fordítható források biztosítása egyre nehezebbé válik. Mind a szociális, mind pedig az egészségügyi ellátórendszer terhelése fokozódik, kérdésessé válik a fenntarthatóság. Előtérbe kerülnek a költséghatékony, innovatív gondozási formák, valamint erősödik a család gondozási szerepe.
A demográfiai trendek tükrében az aktív idősödés (active ageing) koncepciójának megvalósítása minden területen sürgetővé vált. Az egészségben várható életévek számának növelése és az időskori életminőség javítása nem pusztán egyéni, hanem társadalmi érdek és felelősség is. A testi-lelki-szellemi egészségmegőrzés, a prevenció mellett egyre fontosabbá válik a társadalmi részvétel erősítése, az idősödési folyamat menedzselése, a kor-barát és idősbarát szemlélet adaptálása is.
A gondozásra szorulók számának növekedése, a gondozási igények változása, a minőségi ellátás biztosítása megköveteli az ellátórendszerek és szolgáltatások fejlesztését. Emellett a gondozást felvállaló családtagok életminőségének javítása is kihívásokat támaszt. Az elmúlt évtizedekben számos kutatás vizsgálta a családi gondozási folyamat sajátosságait, pozitív és negatív hatásait. Kutatások igazolják, hogy a gondozással járó megterhelődés káros hatásai nemcsak a családi gondozók egyéni életminőségére jelentenek veszélyt, hanem tovább terhelik mind a szociális, mind pedig az egészségügyi ellátórendszert.
A fenti jelenségek egyéni, közösségi, és társadalmi szintű vizsgálatára három al-téma ajánlható:
- Az aktív idősödést támogató tényezők vizsgálata:
Az aktív idősödés a lehetőségek optimalizálása, hogy az életkor előrehaladtával a legjobb életminőséget érhessük el. Az idősödés folyamat, melyre hatással vannak a korábbi életszakaszok. Az aktív idősödés különböző dimenzióinak vizsgálata ezért eltérő hangsúlyokkal, de minden életkorban lehetséges. Kiemelten fontos a koncepció három fő területének, a prevenciónak, a társadalmi részvételnek, valamint a biztonságnak az előmozdítása, megvalósulásuk támogatása. Kutatási területek lehetnek például: az idősödési folyamat és életminőség; a testi-lelki egészség megőrzése; az aktív idősödés társadalmi támogatása; a sikeres idősödés, az időskori életfeladatok megélésének támogatása – életút-integráció, értelemkeresés az utolsó életszakaszban.

- Az idős hozzátartozót gondozók - családi gondozók- helyzetének, a családi gondozási folyamat elemeinek, hatásainak, menedzselésének vizsgálata:
A családi gondozási feladat felvállalása jelentős kihívásokat támaszt nemcsak egyéni, hanem családi és közösségi szinten is. A gondozási folyamat alakulását, a gondozás felvállalásának hatásait számos tényező befolyásolja. Az objektív terheken túl (például a gondozott állapota, a gondozás gyakorisága, a gondozási folyamat hossza, a gondozással járó költségek) lényeges, hogy a családi gondozó milyen külső-belső erőforrásokkal rendelkezik a feladat ellátásához (például részt vesz-e más is a gondozásban, igénybe tud-e venni fizetős szolgáltatásokat, miből merít erőt a gondozási feladatok végzéséhez, milyen megküzdési stratégiákkal rendelkezik). A gondozási folyamatnak számos pozitív aspektusa ismert, ám negatív hatásai is jelentősek lehetnek: a gondozással járó terhek káros hatással lehetnek például a családi gondozók családi életére, társas kapcsolataira, egészségi állapotára, munkaerőpiaci jelenlétére, karrierútjára. A családi gondozók kimerülése, kiégése a munkaerőpiac és az ellátórendszer szintjén is súlyos következményekkel járhat. Lényeges ezért a gondozást felvállalók helyzetének vizsgálata, igényeik, szükségleteik felmérése, támogatási lehetőségek kidolgozása számukra. Kutatási témák lehetnek például: a gondozási folyamat szereplői, gondozási szerepek; családi gondozói terhek, családi gondozók kimerülése, munkaerőpiaci helyzete, munkahelyi kiégése; a családi gondozók támogatásának mikro, mezo és makro szintű lehetőségei.

- A tartós gondozási rendszer és fejlesztési lehetőségeinek vizsgálata, szociális innovációk:
Az idősödő társadalomban az idősgondozási igények növekedésével a tartós gondozást biztosító szociális és egészségügyi ellátórendszerek fenntartása egyre nehezebb. Szükségessé válik az ellátórendszerek vizsgálata, az igényeknek és szükségleteknek megfelelő, költséghatékony, fenntartható és innovatív ellátási formák, szolgáltatások kidolgozása.


Deadline for application: 2025-06-16

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )