Thesis topic proposal
 
Vastagbél diverticulosis és diverticuláris betegség regiszter (C-DIVER) létrehozása

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: University of Debrecen
clinical medicine
Kálmán Laki Doctoral School

Thesis supervisor: Tamás Bubán
Location of studies (in Hungarian): Debreceni Egyetem, KK, Gasztroenterológiai Klinika
Abbreviation of location of studies: DEKK


Description of the research topic:

Háttér. A vastagbél-divertikulózis előfordulási gyakorisága magas és világszerte növekedést mutat, különösen a nyugati társadalmakban. Tünetek az esetek mintegy 25%-ában jelentkeznek: ez az ún. divertikuláris betegség, melynek különböző súlyosságú és lefolyású formái ismertek. Az etiopatogenetikai szempontok, a betegséglefolyás és a kimenetel pontosabb meghatározásához fontos a hasznos szisztematikus információk gyűjtése, melyben a prospektív regiszterek nyújthatnak segítséget. A regiszterhez kapcsolódó klinikai kutatások a divertikuláris betegségben egyelőre nem kellően vizsgált elemek jelentőségének feltárásában is segíthetnek, mint pl. a bélbarrier károsodás és a nyálkahártya immunaktivációjának szerepe. A C-DIVER Regiszter létrehozása a magyar diverticuláris betegséggel kapcsolatos kutatásokban mérföldkő lehet.
Módszer/tervezés. A C-DIVER Regiszter egy obszervációs, prospektív regiszter, melynek keretein belül tervezzük a Debreceni Egyetem Klinika Központ Gasztroenterológiai Klinikáján vastagbél divertikulózis és divertikuláris betegséggel diagnosztizált és gondozásba vett betegek bevonását. Tervezett kutatás kezdete: 2024. február 01. és vége: 2029. február 01. Tervezett bevonás: 1000 fő. Későbbiekben a monocentrumos C-DIVER Regiszter nemzeti regiszterré történő bővítését tervezzük, informatikai platform kialakításával. Értékeljük 1. a divertikulózis/divertikuláris betegség kockázati tényezőit; 2. a divertikuláris betegségben szenvedő betegek alcsoportjainak jellemzésére alkalmas demográfiai és klinikai jellemzőket, beleértve a társbetegségeket és azok kezeléseit is; 3. a divertikuláris betegség szövődményeinek kockázatát és a szövődményekkel szembeni kockázati és védő tényezőket; 4. az alkalmazott gyógyszeres és/vagy sebészi kezelés hatékonyságát, a gyógyszerek okozta mellékhatások előfordulását; 5. a divertikuláris betegség életminőségre gyakorolt hatását rövid és hosszú távon. Vizsgálni tervezzük továbbá a bélbarrier károsodás és a nyálkahártya immunaktivációjának szerepét a divertikuláris betegség különböző fentotípusaiban.
Következtetés. A diverticulitis epidemiológiájára, lefolyására, az alkalmazott gyógyszeres kezelés hatékonyságára, a gyógyszerek okozta mellékhatások előfordulására, az életminőségre, illetve patogenezisre vonatkozóan számos új információra derülhet fény. Emellett a progressziót befolyásoló új, eddig ismeretlen tényezők felismerésére kerülhet sor, melynek kiemelt jelentősége van a betegek hosszú távú gondozása, a szövődmények megelőzése, illetve kezelése szempontjából. Reményeink szerint a C-DIVER Regiszter létrehozása elő fogja segíteni divertikuláris betegségben szenvedők kezelésének fejlődését és legmagasabb szintű ellátásának elérését, melyhez a betegek életminőségének várható javulása is társulni fog.

Required language skills: angol
Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2024-11-15